Ako správne prať spodné prádlo: Na 30-ke to už viac neriskujte!
Pri praní spodnej bielizne je aj 40 stupňov málo. Poradíme vám, ako sa účinne zbaviť všetkých baktérií.
Aj vy ste pri praní spodnej bielizne doteraz postupovali rovnako, ako pri iných druhoch oblečenia? Slová niektorých hygienikov vás v takom prípade zrejme šokujú.
Podľa hygieničky Lisy Ackerleyovej môžu po praní bielizne na 30 alebo 40 stupňoch zostať na bielizni stopy po výkaloch aj baktérie. „Čokoľvek pod 60 stupňov nevyhubí baktérie na nohavičkách,“ hovorí Ackerleyová.
„Nevkladajte do práčky nohavičky s utierkami na nízku teplotu. Nohavičky totiž môžu byť kontaminované výkalmi a určite nechcete, aby sa dostali aj do kuchyne.“
Odporúčanie odborníčky je v mnohých prípadoch len ťažko uskutočniteľné, najmä ak ide o čipkové odevy alebo iné jemné látky. V takýchto prípadoch vám pomôže antibakteriálny prací prostriedok. Použite ho pri praní bielizne na nízkej teplote.
Niektorí odborníci dokonca hovoria, že z hygienického hľadiska ani pranie na 60 stupňoch neodvedie stopercentnú prácu. Tak znejú slová imunologičky Jenny Macciochiovej zo Sessexskej Univerzity. „Na 60° sa pri zabíjaní baktérií nemôžete spoľahnúť, obzvlášť ak práčka perie pri tejto teplote vody len chvíľu. Väčšina práčok neudržiava takúto teplotu vody po celý cyklus.“
Pranie bielizne na nízkych teplotách sa oplatí len v jedinom prípade – ak pred hygienickosťou uprednostníte starosť o životné prostredie. „Dve tretiny našich odevov obsahujú plasty – napríklad polyester, nylón a akryl – ktoré pri praní uvoľňujú milióny mikrovlákien,“ vysvetľuje aktivista Julian Kirby. „Tieto vlákna dokážu preniknúť cez čističky vôd do našich morí.“
Drobné vlákna napokon končia v potravinovom reťazci, hovorí Kirby. Pranie na nízkych teplotách dokáže takémuto scenáru zabrániť. Okrem toho pri ňom ušetríte elektrinu.
Je už na vás, ktoré z týchto hľadísk pri praní uprednostníte.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.