Málo známe príznaky nového koronavírusu

O týchto príznakoch sa v súvislosti s novým koronavírusom tak často nehovorí. Viete, na čo treba dať pozor?
Prvé prípady novým koronavírusom, ktorý dostal označenie Covid-19, už hlásia aj z Česka. Doteraz sa okrem toho objavil aj v Nemecku, Rakúsku a na Ukrajine. Z európskych krajín je najviac postihnuté Taliansko, kde hlásia už viac ako 2.000 nakazených.
Keďže je koronavírus mimoriadne nákazlivý, je takmer zbytočné prechovávať nádej, že nikdy nedorazí na Slovensko. Hygienici a lekári v súvislosti s vírusom pripomínajú, že v prípade podozrenia je dôležité, aby pacient kontaktoval lekára z domu prostredníctvom telefónu. Kontakt s chorými v nemocnici by si totiž mohol vyžiadať ďalšie šírenie nákazy.
Určite ste už počuli o tom, že hlavnou známkou Covid-19 je kašeľ a vysoká teplota. Keďže inkubačná doba môže dosahovať v niektorých prípadoch aj 2 týždne, len ojedinele sa podarí zachytiť prítomnosť vírusu v jeho počiatku.
Vo vážnejších prípadoch dokáže vírus vyvolať aj ďalšie príznaky, vrátane postupného zlyhania väčšiny orgánov. Existujú aj ďalšie symptómy, na ktoré si treba dať pozor?
Profesor virológie na univerzite v anglickom metropolitnom grófstve Surrey Nicolas Locker hovorí, že „od decembra 2019 existuje viac ako 15.000 prípadov nakazených ľudí, u ktorých nový koronavírus spôsobil zápal pľúc.“
Klinické príznaky koronavírusu možno podľa Lockera pozorovať u pacientov s horúčkou, suchým kašľom, dyspnoe, bolesťou hlavy a zápalom pľúc. „Ochorenie tiež vedie k zlyhávaniu dýchania až smrti vo viac ako 300 prípadoch, ktoré sú následkom poškodenia pľúcnych mechúrikov.“
Čo je dyspnoe?
Dyspnoe je odborný výraz pre krátkosť dychu. Ide o zdravotný problém, ktorý môže byť krátkodobý a mierny až dlhotrvajúci a závažný.
Dyspnoe sa prejavuje ako pocit dusenia, ťažké dýchanie, zvieranie hrude, rýchle a plytké dýchanie, búšenie srdca, piskľavé dýchanie a kašľanie.
Ak sa chcete vyhnúť nákaze koronavírusom, je nutné dodržiavať preventívne opatrenia:
- vyhnúť sa kontaktu s nakazenými
- nedotýkať sa oblasti úst, očí a nosa
- ostať doma v prípade, že ste chorí
- pri kašľaní alebo kýchaní si prikryť ústa vreckovkou
- často čistiť a dezinfikovať povrchy, ktorých sa dotýkate
- často si umývať ruky

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.