Viac ako 70% psov trpí úzkosťou. Ako zistiť, či sa to týka aj toho vášho?
- 20:22 14.03.2020
- Bratislava
Značné množstvo našich najlepších priateľov podľa výskumu vykazuje známky úzkostného správania.
Psy patria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá na celom svete. Ľudia ich považujú za lojálnych a milujúcich priateľov a nekonečný zdroj zábavy a podpory. Len málokto si ale uvedomuje, že psychické ochorenia sa týkajú aj ich.
Viac ako 70% psov vykazuje známky úzkostného správania
Helsinská univerzita vo Fínsku vyrukovala s výskumom, ktorý analyzoval správanie viac ako 13.700 psov z 264 rôznych plemien.
Majitelia psov mali vyplniť dotazník, ktorého otázky boli zamerané na 7 prvkov úzkostného správania psov. Patrí medzi ne citlivosť na zvuk, generalizovaná úzkosť, úzkosť z rôznych povrchov, impulzívnosť alebo problémy s pozornosťou, kompulzívne správanie, agresia a správanie spojené s úzkosťou z odlúčenia.
Na základe odpovedí majiteľov sa zistilo, že až 72,5% analyzovaných psov vykazuje známky úzkostného správania.
U 32% psov zaznamenali citlivosť na zvuk, čo znamená, že pes sa bojí minimálne jedného druhu zvuku. Najčastejšie šlo o zvuky spojené s ohňostrojom, ktorých sa bálo 26% psov.
Generalizovaná úzkosť postihuje 29% psov. „Konkrétne 17% psov preukazovalo strach z iných psov, 15% strach z cudzincov a 11% strach z nových situácií,“ uvádza sa v štúdii.
Medzi najzriedkavejšie úzkostné prejavy patrí správanie spojené s úzkosťou z odlúčenia, ktoré postihuje len 5% psov, a agresia, ktorú si u svojho psa všimlo 14% majiteľov.
Niektoré úzkostné prejavy podľa vedcov súvisia s pokročilým vekom psa. Ide napríklad o citlivosť na hluk (obzvlášť strach z hromobitia), strach z výšok a strach z kráčania okolo niektorých povrchov, ako sú kovové mreže.
U mladých psov sa naopak vyskytujú problematické prejavy správania súvisiace so strachom z odluky. Mladé psy častejšie močia na dlážku a poškodzujú nábytok. Okrem toho sú častejšie impulzívne.
Rozdiely prevládajú aj medzi pohlaviami – samci sú náchylnejší na agresívne a impulzívne správanie, zatiaľ čo sučky častejšie preukazujú strach.
Rozdiely medzi rasami
Pokiaľ ide o jednotlivé psie plemená, aj tu badať rozdiely. Talianske vodné psy, jemnosrsté pšeničné teriéry a miešanci sú najčastejšie náchylní na citlivosť na hluk. Malé bradáče a stafordšérske bulteriéry sú zas najmenej citlivé na hluk.
Za najväčších „strachopudov“ by sme mohli označiť španielske vodné psy, šeltie a miešancov. U dlhosrstej kólie a zmiešaných plemien možno často pozorovať strach z rôznych povrchov a výšok.
Úzkostné prejavy sa u psov rôznia aj na základe veľkosti. Napríklad malé bradáče sa k neznámym správajú agresívne v 10,6% prípadoch, zatiaľ čo labradorský retríver vykazuje takéto známky správania len v 0,4% prípadoch.
Prečo u psov dochádza k vzniku úzkosti? Odpoveď na túto otázku je nejasná, no pravdepodobne za to môže genetická predispozícia.
„Genetický komponent vo veľkom ovplyvňuje správanie. Niektoré genómové oblasti a lokusy sa spájajú s problémovým správaním, ako je kompulzívnosť, strach a citlivosť na hluk.“
Genetické predispozície podľa odborníkov dokážu ovplyvniť aj vonkajšie faktory, napríklad výcvik.
ZOZNAM: 25 najbezpečnejších aeroliniek na svete
Odborníci na letectvo hodnotili bezpečnosť aeroliniek na celom svete. Takto vyzerá rebríček 25 tých najbezpečnejších.
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.