Krízový štáb prijal tvrdé opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Všetky tri medzinárodné slovenské letiská budú uzavreté.
Krízový štáb, ktorý zasadal vo štvrtok kvôli koronavírusu, prijal niekoľko núdzových opatrení, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu COVID-19. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po zasadnutí ústredného krízového štábu.
Okrem zavedenia hraničných kontrol treba počítať so zatvorením všetkých troch medzinárodných letísk, zastavením medzinárodnej autobusovej a vlakovej prepravy okrem zásobovania aj povinnou karanténou pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí. Opatrenia sa dotknú aj prevádzky vnútroštátnych vlakov, ktoré budú premávať v núdzovom režime.
Školy a školské zariadenia budú 14 dní zavreté
Štáb sa okrem toho dohodol na zatvorení škôl a školských zariadení na minimálne 14 dní, sociálnych a kultúrnych zariadení aj na obmedzení prevádzky obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
„Školy budú zatvorené od pondelka, aby sa ľudia na to stihli pripraviť,“ poznamenal Pellegrini. Zavretie sa týka aj škôl, ktoré už v Bratislave sú zatvorené. „Dni, kedy boli zatvorené, sa nezapočítavajú do tohto 14-dňového obdobia. Od pondelka platí pre všetky školy zavretie na 14 dní, či už boli, alebo neboli zatvorené,“ uviedol premiér.
Pellegrini potvrdil, že maturitné skúšky, ktoré sa mali konať od 17. do 20. marca, sa budú musieť na minimálne dva týždne odložiť. „Štrnásť dní vedia školy zvládnuť výpadok vo výučbe tak, aby sme nemuseli posúvať školský rok,“ povedal.
Akvaparky, zábavné kluby i lyžiarske strediská budú od piatkového rána zatvorené
Bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá, akvaparky, ale i detské kútiky budú od piatka (13. 3.) od 7.00 h zatvorené. Tiež obmedzí prevádzka obchodných centier, cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu. Malé obchodíky, ale aj reštaurácie budú otvorené.
„V pondelok v spolupráci s mestskými políciami vyhodnotíme, aká je účasť v týchto nákupných centrách, a keď ľudia nebudú rešpektovať odporúčania minimalizovať počet návštev v týchto centrách, zvážime reštrikcie aj na pracovné dni,“ doplnila premiéra ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).
Podľa Pellegriniho si reštrikcie v prípade zábavných stredísk vyžiadala situácia, ktorej sú svedkom a ktorá nesvedčí o zodpovednosti časti obyvateľov. „S hrôzou zisťujeme, že prerušené vyučovanie, ktoré má byť preventívnym opatrením na spomalenie šírenia infekcie, si mnohí zamenili za prázdniny. Veselo sa rodičia s deťmi rekreujú v Jasnej, Tatrách, veselo navštevujú akvaparky,“ upozornil premiér. „Svet sa nezastaví, ak 14 dní nepôjdeme na plaváreň, lyžovať sa, to, čo je teraz prvoradé, je zdravie,“ zdôraznil a vyzval k zvýšenej občianskej a osobnej zodpovednosti k svojmu zdraviu i zdraviu iných.
Informoval o tom, že Správe štátnych hmotných rezerv SR sa podarilo zabezpečiť respirátory štvrtej generácie FFP4, ktoré budú distribuované infektologickým klinikám. „Takisto už máme v tisíckach kusov a zajtra môžeme rátať v miliónových kusoch s jednorazovými rúškami, ktoré budú distribuované do ambulancií, ale aj lekární či na úrady. “Pracovná skupina určí kľúč distribúcie týchto rúšok tak, aby boli bezplatne k dispozícii, uviedol premiér.
Informoval, že nemocnice disponujú približne tisíckou pľúcnych ventilátorov, štát by mal zvýšiť tento stav o desať percent. Uviedol, že vláda je v kontakte s kabinetmi iných krajín, napríklad Číny i Ruska, a má pozitívne spätné väzby v prípade poskytnutia materiálnej pomoci Slovensku.
Ľudia, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu do karantény
Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do domácej karantény.
Rovnako sa obmedzenie týka aj úradných hodín na viacerých pracoviskách na tri hodiny, regulovaný bude aj počet osôb, ktoré sem môžu vojsť. Saková tiež uviedla, že bude s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR rokovať aj o zrušení zahraničných zájazdov.
Všetky akútne operácie sa podľa slov premiéra budú naďalej vykonávať.
Opatrenia boli prijaté po tom, ako na Slovensku vo štvrtok pribudlo šesť nových prípadov pacientov infikovaných novým koronavírusom. Informoval o tom predseda vlády SR Peter Pelegrini (Smer-SD). Počet infikovaných v SR tak stúpol na 16.

V Bratislave sa na križovatke zrazila električka s autom
Pre nehodu na križovatke obojsmerne nepremávajú električky č. 4.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické
Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.