Tekuté verzus tuhé mydlo: Ktoré z nich je účinnejšie?

Ktorý druh mydla sa pri umývaní rúk oplatí používať viac?
Zdravotnícke organizácie upozorňujú na to, že ak si chceme ruky umyť efektívne a zbaviť ich všetkých baktérií, je potrebné si ich umývať mydlom a teplou vodou po dobu aspoň 20 sekúnd. Takéto umývanie rúk je prevenciou pred šírením vírusovej a bakteriálnej nákazy najmä počas chrípkovej sezóny.
Aké sú rozdiely medzi tekutým a tuhým mydlom?
Obidva typy mydla majú svoje výhody aj nevýhody.
O tuhých mydlách sa často hovorí ako o prenášačoch mikróbov, pretože jednu tabletu obvykle používa viac ľudí. Existuje však len málo dôkazov o tom, že by tento typ mydla prispieval k šíreniu baktérií, práve naopak – výskumy podporujú tvrdenie, že tuhé mydlo ich efektívne odstraňuje.
O prospešnosti používania tuhého mydla hovorí aj environmentalistka Marlene Wolfeová, ktorá pre časopis Vice uviedla, že „neexistuje veľa výskumov, ktoré by preukázali prenos baktérií pri používaní tuhého mydla.“
Wolfeová zároveň poznamenáva, že množstvo výskumov sa sústreďuje len na šírenie baktérií. „Čoraz viac ochorení na celom svete má ale vírusový charakter,“ hovorí odborníčka.
Tuhé mydlo často čelí sťažnosti, že príliš vysušuje pokožku. K tomuto následku obvykle dochádza pri používaní bežných lacnejších mydiel, ktoré majú vyššie pH, a tak skutočne spôsobujú vysychanie kože. Pri nákupe sa preto treba zamerať na citlivejšie varianty.
Teraz sa pozrime na druhú stranu mince – tekuté mydlá. Tie sú k pokožke zhovievavejšie, pretože väčšina z nich obsahuje hydratačné zložky. Na druhej strane zvyknú byť parfumované, čo vôbec nevyhovuje citlivej koži.
Pri používaní tekutých mydiel treba brať ohľad aj na životné prostredie. Keďže sa najčastejšie predávajú v plastových nádobách, ich používaním vzniká množstvo odpadu. Škody vie minimalizovať správne triedenie.
Tuhé mydlo stráca kvalitu len vtedy, ak ho odkladáte na pevný povrch bez odtoku – napríklad na kraj umývadla alebo do mydlovej vaničky bez mriežky. Takéto mydlo ale netreba hneď vyhodiť – podľa Wolfeovej ho stačí pred použitím opláchnuť vodou.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.