• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.4.2025Meniny má Rudolf
21°Bratislava

Rozdiel medzi jednoizbovým bytom v Bratislave a Košiciach je asi 40.000 eur

  • 10:12 16.03.2020
  • Bratislava
Rozdiel medzi jednoizbovým bytom v Bratislave a Košiciach je asi 40.000 eur

Cenový rozdiel medzi jednoizbovým bytom s výmerou 36 štvorcových metrov (m2) s lokalitou v metropole Slovenska a v Košiciach je podľa cien z posledného kvartálu minulého roka zhruba 40.000 eur.

Pre TASR to uviedol Risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič. Najväčšie kontrasty v rámci Slovenska aj podľa Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) sú badateľné medzi regiónmi s nižším príjmom, teda aj nižšou kúpyschopnosťou obyvateľstva a hlavným mestom SR.

Napríklad dnes môžete kúpiť dvojizbový byt v Hnúšti za 12.000 – 14.000 eur. Najväčší kontrast bude pritom samozrejme s územím Bratislavy, hlavného mesta, kde sa priemerná cena za dvojizbový byt v mestskej časti Staré Mesto pohybuje na úrovni 198.903,97 eura. V Bratislave najnižšiu priemernú cenu dvojizbového bytu má okres Bratislava IV, a to 139.577,24 eura. Teda rozdiel je viac ako 120.000 eur na byt,“ vysvetlila asociácia.

Analytici sa zhodnú na tom, že vývoj cien mimo Bratislavského kraja je nesúrodý s vývojom cien priamo v metropole Slovenska a jej okolí. Priepastné rozdiely medzi cenami nehnuteľností v Košiciach a Bratislave sú podľa Ondroviča aj v iných kategóriách. „Dvojizbový byt s výmerou približne 52 m2 stojí v Bratislave v projekte strednej úrovne štandardu približne 152.000 eur, zatiaľ čo v Košiciach približne 93.000 eur. Trojizbové byty o výmere približne 80 m2 sú v Bratislave skoro o 65.000 eur drahšie než byty s rovnakou výmerou v Košiciach. V Bratislave ich cena dosahuje niečo okolo 203.000 eur,“ vysvetlil Ondrovič.

Podľa Ondroviča platí, že vzdialené lokality na Slovensku reagujú na vývojové cykly v hlavnom meste s časovým odstupom. „Samotný dopyt sa bude i naďalej koncentrovať v rámci lokalít, ktoré majú potenciál pre rast, pričom lokality, ktoré z hľadiska svojich predpokladov negenerujú dostatočný ekonomický prínos pre výstavbu, budú i naďalej stagnovať,“ vysvetlil.

Upozorňuje však na problémy, ktoré vznikajú pri porovnávaní cien nehnuteľností z iných kútov Slovenska. „Západná časť Slovenska sa v prípade požiadaviek nielen na samotnú výmeru, materiály a prvky zvyšujúce kvalitu života výrazne odlišuje od požiadaviek, možností a predstáv vo zvyšných častiach krajiny. Tieto základné rozdiely tak vytvárajú aj tlak na cenu a konečná cena, ktorú musí kupujúci zaplatiť na jednej strane krajiny, je výrazne odlišná od ceny v lokalitách na opačnej strane Slovenska,“ dodal.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Deficit vlani vzrástol na 5,27 % HDP, verejný dlh na 59,3 % HDP

Deficit vlani vzrástol na 5,27 % HDP, verejný dlh na 59,3 % HDP

DNES - 10:02Ekonomické

Deficit slovenských verejných financií v minulom roku dosiahol necelých 7 miliárd eur alebo 5,27 % hrubého domáceho produktu.

Tomáš Taraba: Ďalšia spaľovňa v Bratislave môže byť záťažou pre životné prostredie

Tomáš Taraba: Ďalšia spaľovňa v Bratislave môže byť záťažou pre životné prostredie

DNES - 9:46Ekonomické

Budovať ďalšiu veľkú spaľovňu na území Bratislavy, pár kilometrov od tej existujúcej, môže predstavovať enormnú záťaž na životné prostredie v hlavnom meste.

Blanár: Slovensko a Chorvátsko si pomôžu pri kohéznej a poľnohospodárskej politike EÚ

Blanár: Slovensko a Chorvátsko si pomôžu pri kohéznej a poľnohospodárskej politike EÚ

VČERA - 22:01Ekonomické

Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2028 - 2034.

Z trhu sťahujú viaceré lieky. Skontrolujte si, či ich nemáte doma

Z trhu sťahujú viaceré lieky. Skontrolujte si, či ich nemáte doma

VČERA - 21:42Ekonomické

Z trhu sťahujú dva druhy antibiotík a prípravok určený na kožu.

SSD upozorňuje na podomových elektrikárov

SSD upozorňuje na podomových elektrikárov

VČERA - 17:24Ekonomické

Elektrikári sa pohybujú po strednom Slovensku.