Je bezpečné si v čase pandémie koronavírusu objednávať jedlo na donášku?
- 20:59 16.03.2020
- New York

Keďže je kvôli krízovej situácii na Slovensku väčšina z nás doma, mnohí sa spoliehajú na donášku jedla. Do akej miery je táto služba v súčasnosti bezpečná?
V čase pandémie koronavírusu boli vo väčšine krajín prijaté reštriktívne opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu vírusu. Jedným z nich je aj práca z domu a zdržiavanie sa v domácnosti, pokiaľ je to možné. Je preto pochopiteľné, že mnohí ľudia sa spoliehajú na jedlo, ktoré si objednajú cez internet alebo telefonicky, a pred dvere im ho prinesie obsluha.
Naskytá sa teda otázka, či je bezpečné spoliehať sa na jedlo a nápoje, ktoré vám do domácnosti zabezpečí reštaurácia alebo donášková služba. Neoplatí sa viac spoliehať na zásoby, ktoré máme odložené na horšie časy v pivnici či špajzi?
Začneme dobrými správami: Je veľmi nepravdepodobné, že sa nakazíte ochorením Covid-19 prostredníctvom zabaleného jedla. „Riziko nakazenia koronavírusom cez jedlo bolo a je extrémne nízke,“ zhodnotil profesor v oblasti bezpečnosti jedla na Cornellovej univerzite (New York) Martin Wiedmann.
Na druhej strane si treba položiť otázku, ako je to s dotýkaním rúk pri preberaní objednávky a platení?
Experti a reštaurácie nás uisťujú, že pokiaľ si každý zamestnanec reštauračného zariadenia vezme k srdcu základné preventívne hygienické opatrenia, koronavírus sa cez objednávku nerozšíri. Čo na to hovorí odborník?
„Osobne nebudem robiť žiadne zmeny v tom, ako si objednávam jedlo. Keď si objednám pizzu, nenechám ju položenú pred domom a neprenesiem ju rukami dnu,“ hovorí Wiedmann. „Umyjem si ruky predtým, ako začnem jesť pizzu? Áno.“
Je jasné, že si nikdy nemôžete byť istí tým, kto vám jedlo pripravoval, ale prevádzky v tomto čase kladú extrémny dôraz na dodržiavanie hygienických a ochranných opatrení, a to zvlášť pri príprave jedla a manipulácii s ním.
Ako ste si v uplynulých dňoch mohli všimnúť, viaceré samosprávy zorganizovali pomocné akcie, ktorých cieľom je doniesť potraviny z obchodu domov ľuďom, ktorí sú vírusom najviac ohrození – teda prevažne starším a chorým ľuďom. Jedlo vám bude môcť doniesť domov aj taxislužba, pričom sa očakáva, že vodiči budú spĺňať prísne hygienické nariadenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Pripomeňme si najhoršiu situáciu, ku ktorej kvôli Covid-19 došlo v Číne, a ktorá sa by sa mohla odohrať aj na Slovensku. Čína kvôli šíreniu vírusu prijala opatrenie, ktoré dodávateľom jedál a nápojov z reťazcov Starbucks a McDonald's nariaďovalo pribaliť k donáške štítky s ich telesnou teplotou a teplotou ľudí, ktorí jedlá alebo nápoje pripravovali, aby si zákazníci boli celkom istí, že sú v bezpečí. Okrem toho sa vyžadovala dezinfekcia obalov od potravín.
Podľa Wiedmanna ale na západe nedôjde k rovnakému scenáru. Odborník si myslí, že oveľa účinnejšou prevenciou je držať si od ľudí odstup a rozhodne na nich nekýchať a nekašľať.
„Ak sa aj sám zamknem v dome bez jedla, riziko, že sa nakazím koronavírusom, nie je nulové,“ dodáva Wiedmann. „Ale riziko, že umriem od hladu, je v porovnaní s tým extrémne vysoké.“

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.