Rozdiely v príznakoch koronavírusu u detí a dospelých
Práve deti by pri šírení nákazy novým koronavírusom mohli zohrať kľúčovú rolu.
SARS-CoV-2 je ochorenie, ktoré spôsobuje vznik Covid-19, respektíve nového koronavírusu. Vírusom sa nakazilo už viacero občanov Slovenskej republiky z rôznych častí krajiny. Aby sa predišlo šíreniu nákazy, slovenská vláda prijala niekoľko opatrení, vrátane obmedzenia prevádzky maloobchodných zariadení, uzavretia škôl a šírenia povedomia o prevencii.
V utorok 17. marca bolo na svete zaznamenaných viac ako 185.000 nakazených ľudí a viac ako 7.000 úmrtí.
O príznakoch koronavírusu ste už určite počuli aj vy – v priebehu okolo 5 dní od nakazenia sa prejavuje horúčka, kašeľ, bolesť svalov, prípadne zápal pľúc. Len málo sa však spomína, že tieto príznaky sú charakteristické u dospelých, a v prípade detí by ochorenie mohlo mať odlišný priebeh.
Výskumníci z Číny využili pandémiu na to, aby preskúmali príznaky u detí. V skupine 745 detí a viac ako 3.000 dospelých sa len u 1,3 percenta maloletých potvrdil koronavírus, zatiaľ čo u dospelých to bolo 3,5 percenta. 10 detí vo veku od 2 mesiacov po 15 rokov museli kvôli ochoreniu hospitalizovať.
Čo však prinieslo prekvapenia, boli rozdiely v prejave ochorenia medzi deťmi a dospelými. U žiadneho dieťaťa nakazeného koronavírusom telesná teplota nepresiahla 39 stupňov Celzia. Príznaky vírusu mali u všetkých mierny priebeh, pričom sa dostavili bolesť hrdla, kašeľ, upchatie dutín a hnačka. Z viac ako 700 detí sa u jedného neprejavil ani jeden príznak koronavírusu, aký by sa dal pozorovať u dospelých.
„V porovnaní s dospelými pacientmi sme u 10 hospitalizovaných pediatrických pacientov zaznamenali miernejšie príznaky a menej zmien pri rádiologických a laboratórnych testoch,“ uvádzajú pozorovatelia v štúdii. „Napríklad ani u jedného z 10 pacientov sme na röntgenovej snímke hrudníka neevidovali jasné kllinické príznaky pneumónie, ktoré sú typické pri dospelých pacientoch.“
Okrem absencie príznakov zápalu pľúc sa u detí nepotvrdilo ani testovanie na koronavírus pomocou výterov z nosa a hrdla. Testy vzoriek z konečníka boli ale pozitívne, čo lekárom napovedá, že vírus by sa mohol šíriť aj priblížením stolice k ústam.
Všetkých detských pacientov liečili antivirotikami a všetci sa plne zotavili. Zo zistení vyplýva, že hoci má infekcia u detí mierny priebeh, práve deti môžu prenášať vírus aj dlho potom, ako zmiznú príznaky.
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.
Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť
Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.
Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov
Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.
Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!
Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala
Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.