Táto krvná skupina je najnáchylnejšia na nákazu koronavírusom

Rizikové faktory nového koronavírusu sú hlavným mantinelom, od ktorého sa odrážajú opatrenia na zamedzenie jeho šírenia. Podľa výskumníkov v tom zohráva veľkú úlohu aj krvná skupina.
Koronavírusy sú skupina vírusov, ktoré spôsobujú celú škálu ochorení od bežného prechladnutia po MERS a SARS. Nový koronavírus (COVID-19) je reťazec, ktorý bol objavený v roku 2019 a v minulosti ho u ľudí nezaznamenali.
Vďaka modelovacím technikám sme dnes schopní určiť niektoré rizikové faktory nového koronavírusu, ktorý je najsmrteľnejší najmä pre seniorov. Jedným z nich by okrem veku mala byť aj krvná skupina.
Výskumníci z Wu-chanu, ktorý sa považuje za kolísku nového koronavírusu, sa domnievajú, že ľudia s krvnou skupinou A sú náchylnejší na nákazu vírusom COVID-19 v porovnaní s tými, ktorí sú nositeľmi krvnej skupiny 0.
Čínski vedci analyzovali 2.173 pacientov nakazených koronavírusom, z ktorých 206 neskôr podľahlo ochoreniu.
Výsledky ukazujú, že hoci je na svete viac nositeľov krvnej skupiny 0 (34 percent) než skupiny A (32 percent), len 25 percent nakazených malo krvnú skupinu 0 v porovnaní s 41 percentami tých, ktorí mali krvnú skupinu A.
Z 206 pacientov, ktorí podľahli novému koronavírusu, 41 percent malo krvnú skupinu A, zatiaľ čo krvná skupina 0 sa vyskytovala u 25 percent zosnulých. Podľa vedcov je nutné prispôsobiť preventívne opatrenia pred šírením vírusu a jeho liečbu tomuto zisteniu.
„Ľudia s krvnou skupinou A vyžadujú vyššiu mieru osobnej ochrany, aby sa predišlo vzniku ochorenia. Pacienti s krvnou skupinou A, u ktorých dôjde k nákaze, vyžadujú dôslednejšie pozorovanie a agresívnejšiu liečbu,“ uvádzajú autori v štúdii.
Podľa čínskeho hematológa Gao Yingdaia by výsledky štúdie mohli pomôcť zdravotníckym profesionálom, no širšia verejnosť by sa nimi nemala znepokojovať. „Ak máte krv skupiny A, nemusíte panikáriť. Neznamená to, že sa na 100 percent nakazíte.“
Podľa Yingdaia rovnako nie je vylúčené, že u ľudí s krvnou skupinou 0 neexistuje možnosť, že sa nenakazia. „Aj napriek tomu by ste si mali umývať ruky a dodržiavať opatrenia stanovené vládou.“
Ďalšie rizikové faktory koronavírusu
- vek 70 rokov a viac
- vek pod 70 rokov v prípade, že sa u vás vyskytujú niektoré z nižšie uvedených ťažkostí:
- chronické ochorenia dýchacieho traktu (astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, emfyzém pľúc alebo bronchitída)
- chronické ochorenie srdca
- chronické ochorenie obličiek
- chronické ochorenie pečene (napríklad hepatitída)
- chronické neurologické ochorenie (napríklad Parkinsonova choroba, poruchy motorických neurónov, skleróza multiplex alebo obrna)
- cukrovka
- problémy so slezinou (napríklad kosáčikovitá anémia)
- oslabený imunitný systém ako následok ochorení ako HIV, AIDS alebo pôsobenia liekov ako sú steroidy alebo chemoterapia
- obezita (hodnota BMI 40 a viac)
- tehotenstvo

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.