Kuba vyslala Taliansku na pomoc tím lekárov, ktorí zasahovali aj proti ebole
- 9:18 23.03.2020
- Havana

Časť kubánskeho tímu tvoria lekári, ktorí boli pred desiatimi rokmi nasadení v Afrike, keď tam vyčíňalo vírusové ochorenie ebola.
Kuba vyslala do Talianska tím lekárov a zdravotných sestier, aby tam pomohli liečiť a ošetrovať ľudí nakazených novým koronavírusom.
Ako v pondelok informoval spravodajský portál France Info, kubánski lekári budú pôsobiť v Lombardsku, ktoré je epidémiou postihnuté najviac zo všetkých talianskych regiónov.
Tím pozostáva z 36 lekárov, 15 zdravotníkov a jedného administrátora. Tridsiati z nich sa na výzvu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2014 zapojili do boja proti ebole v krajinách západnej Afriky.
France Info dodal, že „vývoz“ lekárskej pomoci je spolu s cestovným ruchom jedným z hlavných zdrojov príjmov kubánskej ekonomiky, ktorá takto v roku 2018 získala 6,3 miliardy dolárov.
Podľa agentúry Reuters tím vyslaný do Talianska je v poradí šiesty, ktorý Kuba vysiela do zahraničia na boj s chorobou COVID-19 spôsobovanou novým koronavírusom. Kuba svoje lekárske tímy vyslala v prvom rade do krajín, ktoré považuje za svojich spojencov: napríklad do Venezuely, Nikaraguy, na Jamajku, Surinam a podobne.

Nákupné centrum zaviedlo vyhradené parkovanie pre ženy
Krok nákupného centra vyvolal búrlivú debatu na sociálnych sieťach.

Talianska vláda plánuje prijať nové kroky k zvýšeniu pôrodnosti v krajine
Talianska vláda sa chce podľa svojho najnovšieho hospodárskeho plánu usilovať o posilnenie politík, ktorých cieľom je uľahčiť život mladým rodinám a zvýšiť pôrodnosť v krajine.

Rozhovory medzi Ukrajinou a USA o dohode o nerastoch začali napäto
Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa v piatok stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

Čínski vojaci bojujúci za Rusko na Ukrajine sú žoldnieri bez väzieb na vládu
Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

Putin rokoval s vyslancom USA Witkoffom vyše štyri hodiny
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok v Petrohrade stretol s osobitným vyslancom Spojených štátov Steveom Witkoffom.