Zmierni sa šírenie koronavírusu v lete? Nové testy to môžu odhaliť
- 20:04 24.03.2020
- Utah
Fyzici testujú, ako obstojí nový koronavírus za rôznych poveternostných podmienok.
Prázdne obaly nového koronavírusu, SARS-CoV-2, môžu pomôcť vysvetliť, ako dobre vírus odoláva teplu, vlhkosti a iným zmenám prostredia.
Výskum, ktorý práve začali fyzici na Univerzite v Utahu, je navrhnutý tak, aby pomohol úradníkom v oblasti verejného zdravia pochopiť, ako bude nový koronavírus reagovať na zmeny ročných období. Jednou z hlavných otázok týkajúcich sa vírusu, ktorý spôsobuje chorobu zvanú COVID-19, je to, či leto pomôže spomaliť jeho šírenie.
Koronavírus sa šíri podobne ako vírus chrípky pomocou kvapôčok vypustených do vzduchu. Prostredie môže ovplyvniť šírenie vírusu. „Vírusy strácajú infekčnosť, pretože častice strácajú štrukturálnu integritu,“ uviedol vo vyhlásení fyzik Saveez Saffarian. „Fyzika toho, ako sa kvapôčky vyvíjajú v rôznych teplotných a vlhkostných podmienkach, ovplyvňuje, nakoľko je infekčný.“
Spolu s fyzikom Michaelom Vershininom dostal Saffarian grant vo výške takmer 200 000 dolárov od National Science Foundation (NSF) na štúdium toho, ako ochranný vonkajší obal vírusu reaguje na zmeny teploty a vlhkosti. Vírusy nedokážu nič samy o sebe, pretože sú to jednoducho obaly s genetickými inštrukciami vo vnútri. Keď vírus napadne bunky hostiteľa, používa ústrojenstvo tejto bunky na opakovanú replikáciu.
Výskum zahŕňa prácu s fiktívnymi verziami ochranného vonkajšieho obalu vírusu. Vedci pomocou sekvenovaného genómu SARS-CoV-2 vytvárajú syntetické verzie týchto obalov, v ktorých nie sú žiadne vírusové genómy. Vďaka tomu sú obaly neškodné a je možné s nimi bezpečne pracovať.
„Vytvárame vernú repliku vírusového obalu, ktorý drží všetko pohromade,“ uviedol vo vyhlásení Vershinin. "Ide o to, aby sme zistili, čo spôsobuje, že sa vírus rozpadá, vďaka čomu žije, čo spôsobuje jeho smrť."
Na manipuláciu nanočastíc používa Vershininovo laboratórium nástroj zvaný optická pinzeta. V podstate ide o sústredené svetelné lúče. Energia svetla môže byť nasmerovaná na pohyb a testovanie jednotlivých molekúl. Saffarian študuje RNA vírusy v širšom meradle a je odborníkom v laboratórnych technikách, ktoré môžu sledovať jednotlivé vírusové častice.
Vedci dúfajú, že zistia, ako sa bude vírus šíriť v rôznych podmienkach, od letného vonkajšieho prostredia po teplo interiéru v klimatizovaných kanceláriách. To by mohlo ovplyvniť, ako dlho bude potrebné uplatňovať domácu izoláciu a karanténu obyvateľov.
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.