Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus
Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.
Či už ste v karanténe kvôli sebe alebo iným členom domácnosti, alebo ste v dobrovoľnej izolácií, stále musíte robiť každodenné upratovanie a pranie. Na to, aby ste zabránili šíreniu vírusov a baktérii je okrem čistenia rúk, povrchov a miestností potrebné pravidelne prať špinavé oblečenie.
Aj pranie má však svoje zásady, ak nechcete, aby ste prostredníctvom oblečenia nešírili nákazu. Tu je niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržovať:
- Nový koronavírus môže prežiť vo vzduchu niekoľko hodín. Nenatriasajte preto špinavé prádlo, aby ste minimalizovali možnosť šírenia vírusu vzduchom.
- Podľa WHO je nový koronavírus prítomný na povrchoch aj niekoľko dní. Preto, ak ste boli vonku, dbajte na hygienu hneď po príchode domov. Vyzlečte sa a buď vystriekajte oblečenie alkoholom, alebo ho namočte do mydlovej vody a dajte rovno prať s pracím práškom do práčky.
- Uistite sa, že prádlo nenechávate v práčke, pretože zvyšné baktérie sa môžu rýchlo množiť.
- Rúško s ktorým ste prišli do domácnosti neodkladajte, ale hneď ponorte mydlovej vody a prevarte alebo operte v práčke na 90° C.
- Je dôležité si po manipulácii so špinavým prádlom umyť ruky.
- Všetko spodné prádlo, posteľná bielizeň a uteráky by sa mali prať pri 60° C. Pri teplote 40° C môžete oprať jemnejšie prádlo, ak k prášku pridáte bielidlo či iný dezinfekčný prostriedok na pranie.
Čo by ste však mali urobiť, ak nemáte prístup k práčke? Ak si prádlo periete v inej domácnosti, alebo ho nechávate v práčovni, musíte istú dobu počkať, aby ste sa uistili, že nie ste chorí.
Ak nemáte symptómy, v domácej izolácii ostaňte aspoň 10 dní, kým navštívite inú domácnosť. V prípade vládou nariadenej karantény musíte zostať doma 14 dní.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.