• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

  • 19:59 28.03.2020
  • Bratislava
Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Výskumy dokazujú, že koronavírusy prežívajú aj na rôznych povrchoch a dokážu sa takto prenášať z osoby na osobu. Tento fakt vzbudzuje otázku, ako v potravinách nakupovať, aby to bolo bezpečné?

„Nakupovanie v obchode nie je len o tom, že po príchode utriete držadlo na košíku antiseptickým obrúskom. Keď nakupujeme v supermarkete, musíme si dávať väčší pozor,“ hovorí vo videu americký lekár Jeffrey VanWingen.

VanWingen sa vo videu odvoláva na štúdiu amerických Národných inštitútov zdravia, podľa ktorej koronavírusové ochorenie vie v aerosóloch a na povrchoch prežiť niekoľko dní až hodín. Pri nakupovaní by sme sa teda podľa neho mali spoľahnúť na „sterilizáciu“, ktorá sa aplikuje aj pred operáciami.

Jednou z hlavných zásad nakupovania v tomto období je dopredu si spísať zoznam potravín, ktoré potrebujete, a minimalizovať tak čas strávený v obchode. Dotýkať by ste sa mali len produktov, ktoré kúpite.

„Vezmite, čo potrebujete, a vypadnite. Určite si nepreberajte,“ radí VanWingen. „Nečítajte etikety a nedotýkajte sa vecí – nakupujte.“

Druhé opatrenie pri nakupovaní môže pre niektorých znieť bizarne. Podľa lekára by sme tašky s nákupom mali aspoň na tri dni nechať stáť pred domom alebo bytom, prípadne v garáži. Ak ale nemáte inú možnosť, len priniesť nákup okamžite domov, VanWingen pre vás vytvoril alternatívny plán.

„Predstavte si, že všetky potraviny, aj tie zabalené, sú posypané trblietkami. Naším cieľom je, aby na konci tohto procesu nikde neostali trblietky, ani doma, ani na rukách, a už vôbec nie na tvári,“ hovorí VanWingen.

Po príchode domov dezinfikujte jedálenský stôl a rozdeľte ho na dve polovice – na špinavú a čistú. Nákup položte a vyložte na tú špinavú. Na čistú polovicu klaďte len ošetrené potraviny.

V prípade cereálií a iných výrobkov, ktoré zakúpite v škatuli, vysypte obsah do inej nádoby a skladujte ho v nej. Škatule potom vyhoďte. Plechovky a fľaše môžete vyčistiť dezinfekciou a presunúť ich na čistú stranu stola.

Pri balenej zelenine postupujte tak, ako v prípade cereálií – vyberte ju z obalu a skladujte vo vyčistenej nádobe. „Mali by ste utrieť povrchy, na ktoré dosiahne ľudská ruka. Tým, ktorých sa ľudia pravdepodobne nedotýkali, stačí venovať menej času,“ hovorí VanWingen.

Austrálsky virológ Timothy Newsome si myslí, že každý povrch predstavuje riziko, no na rozdiel od VanWingena nezastáva takéto striktné ošetrovanie nakúpených potravín. „Riziko neviete celkom eliminovať, ale zamyslite sa nad tým, ako sa nakazí väčšina ľudí – prostredníctvom potravín sa to zväčša nedeje,“ uviedol Newsome pre austrálsky portál News.com.au.

„Zaznamenali sme len prenos prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi ľuďmi. V krajinách, kde ľudia pristúpili k takýmto striktným opatreniam, sme nezaznamenali pokles nakazených,“ hovorí Newsome.

Treba dodať, že mnohé obchodné reťazce samé prijali opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu vírusu, preto dnes len ťažko nájdete obchod, v ktorom by pokladníčky nenosili rukavice a rúška.

„Verejnosť by mala vedieť, že vírus vie v niektorých prípadoch prežiť na rôznych povrchoch aj niekoľko dní, ale jediný materiál, aký vyslovene neznáša, je meď, čo nám v bežnom živote veľmi nepomôže,“ myslí si Newsome, ktorý má pre zákazníkov v obchodoch oveľa jednoduchšiu radu:

„Najlepšie opatrenie je umyť vodou a mydlom všetko ovocie a zeleninu hneď ako ich prinesiete domov. Umývajte ich teplou mydlovou vodou presne tak, ako si umývate ruky.“

Newsome na záver dodáva, že varenie jedla pri vysokej teplote takisto pomáha ničiť vírusy.

Zdroj: Info.sk, DP, news.com.au, nih.gov, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.