Nová nádej na liečbu COVID-19: Testujú účinky ďalšieho známeho lieku
Vedci dúfajú, že výsledky budú mať už behom leta.
Ochorenie COVID-19 sa ďalej šíri po celom svete, pričom vedcom sa zatiaľ nepodarilo vyvinúť liek, ktorý by chorobu spôsobenú novým koronavírusom liečil.
Potenciálne by však toto ochorenie mohli zmierniť niektoré už existujúce lieky, no ich prínosy zatiaľ nie sú jednoznačne preukázané. Patrí medzi ne aj liek na maláriu hydroxychlorochín, ktorý si získal množstvo pozornosti a vedci teraz v štúdii otestujú, či skutočne dokáže zabrániť prenosu COVID-19.
Vedci v New Yorku a Washingtone plánujú do štúdie zaradiť 2 000 účastníkov, ktorí sú v úzkom kontakte s ľuďmi s potvrdenou diagnózou COVID-19 alebo čakajú na výsledky.
Účastníci budú po dobu 2 týždňov užívať buď hydroxychlorochín alebo placebo a každý deň budú testovaní na COVID-19, uvádza sa v stanovisku University of Washington, ktorá bude na štúdii spolupracovať s New York University.
Očakáva sa, že proces bude trvať osem týždňov a vedci dúfajú, že výsledky budú mať už v lete.
Ako uviedla spoluautorka štúdie Anna Bershteynová:
„Ak hydroxychlorochín poskytuje ochranu, potom by to mohol byť zásadný nástroj na boj proti tejto pandémii. Ak tomu tak nie je, ľudia by sa mali vyhnúť zbytočným rizikám pri užívaní lieku.“
Hydroxychlorochín je liek používaný na prevenciu alebo liečbu malárie a jedna teória naznačuje, že by mohlo zabrániť vstupu nového koronavírusu do buniek. Liek sa tiež používa na liečbu autoimunitných porúch, vrátane reumatoidnej artritídy a lupusu.
Účastníci budú monitorovaní na diaľku a budú si sami odoberať stery z nosa, aby na klinikách nezaberali miesto pre chorých ľudí.
Lekári varujú, že hydroxychlorochín a súvisiace liečivo chlorochín by sa mali užívať len pod dohľadom lekára. Muž z Arizony zahynul a jeho manželka bola hospitalizovaná potom, čo užili liek obsahujúci chlórchínfosfát v snahe zabrániť COVID-19.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.