Ako sa líši bežný zápal pľúc od nákazy novým koronavírusom
Lekári upozorňujú na rozdiely medzi bežným zápalom pľúc a pneumóniou spôsobenou Coivd-19.
Ochorenie Covid-19 spôsobené novým koronavírusom spôsobuje rôzne symptómy. Pri ľahkom priebehu o ochorení ani nemusíme vedieť a ľudí trápi strata čuchu a chuti, prípadne nastúpi kašeľ, horúčka, tráviace problémy. Takmer všetky vážne prípady Covid-19 sú sprevádzané zápalom pľúc.
Pľúca, ktoré sa naplnia zápalovými zhlukmi, nedokážu okysličovať krv, čo znižuje schopnosť tela prijímať kyslík a zbaviť sa oxidu uhličitého. To je obvyklá príčina smrti pri ťažkej pneumónii.
Lekárka Christine Jenkinsová, predsedníčka Lung Foundation Australia pre Guardian Australia uviedla, že na zápal pľúc spôsobený Covid-19 zatiaľ nemáme liek. Lekári kombinujú rôzne lieky s neistými výsledkami. Ako dodala:
„V súčasnosti neexistuje žiadna iná zavedená liečba okrem podpornej liečby, ktorá je to, čo poskytujeme ľuďom na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ventilujeme ich a udržujeme vysokú hladinu kyslíka, až kým pľúca nebudú schopné normálnym spôsobom fungovať, keď sa zotavia."
U pacientov s vírusovou pneumóniou je tiež riziko vzniku sekundárnych infekcií, preto by mali byť liečení antivírusovými liekmi a antibiotikami. U mnohých pacientov trpiacich na Covid-19 to však nestačilo, zápal pľúc zostal nezmenený a pacienti neprežili.
Čím sa penumónia Covid-19 líši od bežného zápalu pľúc
Jenkinsová tvrdí, že zápal pľúc Covid-19 sa líši od najbežnejších prípadov pneumónie, s ktorými sú ľudia prijatí do nemocníc:
„Väčšina typov zápalu pľúc, o ktorých vieme a ktoré prijímame do nemocnice, sú bakteriálne a reagujú na antibiotikum.“
Zápaly pľúc spôsobené Covid-19 môžu byť obzvlášť závažné, pretože majú tendenciu ovplyvňovať celé pľúca, nielen malé časti. Ako vysvetľuje lekár John Wilson: „Akonáhle máme infekciu v pľúcach a ak sa jedná o vzduchové vaky, potom je odpoveďou tela najskôr pokus o zničenie vírusu a obmedzenie jeho replikácie.“
Wilson však tvrdí, že tento „mechanizmus prvotnej reakcie“ môže byť narušený u niektorých ľudí so základnými ochoreniami srdca a pľúc, s cukrovkou a u starších ľudí.
Jenkinsová potvrdzuje, že ľudia vo veku 65 a viac rokov sú vo všeobecnosti vystavení riziku zápalu pľúc, ako aj ľudia so zdravotnými problémami, ako je cukrovka, rakovina alebo chronické ochorenie postihujúce pľúca, srdce, obličky alebo pečeň, fajčiari a deti vo veku do 12 mesiacov.
Kým u bežných zápalov pľúc majú lekári k dispozícii dobré liečebné postupy, u nového koronavírusu je liečba stále otázna a na bežné lieky infekcia často nereaguje. V kombinácii s vysokým vekom pacientom má pandémia na svedomí obrovské množstvo mŕtvych. Ako dodáva Wilson:
„Je dôležité si uvedomiť, že bez ohľadu na to, aký ste zdravý a aktívny, s vekom sa zvyšuje riziko zápalu pľúc. Je to preto, že náš imunitný systém s vekom prirodzene oslabuje, a preto je pre naše telo ťažšie bojovať proti infekciám a chorobám.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.