18 vecí, ktorým by ste sa v obchode počas pandémie mali vyhnúť
- 19:56 02.04.2020
- Svet
Osvojte si základy slušného správania v supermarketoch počas pandémie koronavírusu.
Koniec pandémie koronavírusu je zatiaľ v nedohľadne a jednými z tých, ktorí nás denne zachraňujú, sú aj zamestnanci obchodov s potravinami.
Obchody dnes praskajú vo švíkoch viac ako inokedy a predavači a predavačky sa denne vystavujú riziku nákazy, len aby nám sprostredkovali čerstvé potraviny a iné potrebné produkty. Zaslúžia si preto všetok náš rešpekt.
Mnohí zamestnanci si počas jednej zmeny v práci vyskúšajú viacero pozícií – obsluhujú ľudí pri kase, dokladajú do regálov aj umývajú podlahu. Ak by bolo niečo, čo by nám pri nakupovaní mohli poradiť, čo by to bolo?
1. Nechoďte na nákupy s celou rodinou. Ak sa vám dá, príďte sami
Foto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock.com
Ťažko si môžete udržať bezpečnú vzdialenosť od ostatných zákazníkov, keď sa v obchodoch premávajú celé rodiny. Preto, ak je to vo vašich silách, nechajte doma deti, starých rodičov a/alebo polovičku a príďte na nákup sami.
2. Držte si odstup od zamestnancov
Je jedno, či oslovíte pokladníka alebo dokladača tovaru. Od všetkých ľudí v obchode by ste si počas pandémie mali držať odstup aspoň jeden meter.
3. Neignorujte značky na podlahe
Mnohé obchody na zem vedľa pokladní nalepili nálepky, ktoré ľuďom ukazujú, aká je bezpečná vzdialenosť od ostatných pri platení. Niekde si môžete všimnúť aj nálepku pri pokladníkovi, ktorá určuje bezpečnú vzdialenosť medzi ním a klientom. Neignorujte tieto značenia a dodržiavajte ich.
4. Nechoďte do obchodu, ak sa necítite dobre
Ak pociťujete príznaky chrípky alebo iného ochorenia, za žiadnych okolností sa nevyberte na miesto so zvýšenou koncentráciou ľudí – teda ani do obchodu.
Ak nutne potrebujete nakúpiť, alternatívou je donáška jedla a potravín a pomoc rodiny a blízkych, ktorí vám môžu nákup nechať pred dverami domácnosti.
5. Nerozdávajte „múdre“ rady
Foto: antoniodiaz/Shutterstock.com
Aj keď to nemyslíte zle, neoslovujte personál v obchode len preto, aby ste mu objasnili váš pohľad na to, ako sa správať bezpečne. Buďte si istí, že zamestnanci už prešli školením, kde im princípy bezpečnosti vysvetlili a robia všetko preto, aby svojím správaním neohrozili seba ani vás. Aj bez vašich rád toho majú dosť na práci.
6. Obchod nie je na prechádzku
Počas platnosti mimoriadnych opatrení sme na tom všetci rovnako a väčšinu dňa trávime doma. Ak ale nemáte čo robiť a prvé, čo vám napadne, je vyraziť si do supermarketu, rýchlo svoj nápad prehodnoťte. Zájdite radšej na prechádzku do parku alebo na lúku, ale návštevu potravín si odložte na nevyhnutné prípady.
7. Nedotýkajte sa produktov, ktoré si neplánujete kúpiť
Pre vašu vlastnú bezpečnosť aj bezpečnosť ostatných by ste sa nemali dotýkať vecí na poličkách, ktoré si neodnesiete domov. Nevedomky by ste tak mohli nakaziť ostatných.
8. Nehovorte zamestnancom, aké majú šťastie, že neprišli o prácu
Kvôli koronavírusu prišlo o prácu viac ako 1.000 Slovákov a stovky z nás ostali robiť z domu. To ale neznamená, že pracovníci v potravinách sú na tom lepšie.
Zamestnanci obchodov sú nútení denne sa stretávať s davmi ľudí a neraz čelia zhoršeným podmienkam vo forme nadčasov a dodatočných povinností. Možno v tejto chvíli majú istotu, že neprídu o prácu, no rozhodne nemajú čas na to, aby sa z toho tešili.
9. Nesťažujte sa, že je niečo vypredané
Nedostatok toaletného papiera a hygienických potrieb dá zabrať vašej trpezlivosti, ale pokladník nie je ten, koho za to treba viniť.
10. A nepýtajte sa, či by to nevedeli pohľadať v sklade
Každý dokladač tovaru tvrdo pracuje na tom, aby ani jeden regál nezíval prázdnotou. Určite sa v útrobách skladu nenachádza niečo, čo by naschvál alebo omylom nevyložil hneď ako mu to okolnosti dovolili.
11. Nesťažujte sa pri pokladni, že sa musíte dotknúť číselníka na termináli
Foto: alice-photo/Shutterstock.com
V prípade, že za nákup platíte kartou a je potrebné zadať pin, nezaobídete sa bez kontaktu s terminálom, ktorého tlačidiel sa pred vami mohli dotknúť ruky stoviek iných ľudí. Na vine v tomto prípade rozhodne nie je pokladník, preto nech vám ani nenapadne vybíjať si zlosť na ňom.
Ak sa chcete pri tomto kroku chrániť, aplikujte si na ruky dezinfekciu hneď po použití terminálu. Samozrejme si po príchode domov nezabudnite umyť ruky mydlovou vodou.
12. Nesnažte sa dezinfikovať platobný terminál pred použitím
Áno, niektorí zákazníci sa o to skutočne pokúšajú. Bezpečnosti pri platbe by ste sa mali báť najmenej. Platobné terminály sú totiž pravidelne dezinfikované, a okrem toho niektoré dezinfekčné prostriedky, ktoré by ste chceli sami použiť, by mohli terminál poškodiť.
13. Nebite sa o ťažko dostupné produkty
Posledná vec, ktorú si zamestnanci obchodov v týchto ťažkých časoch želajú, je miešať sa do hádky zákazníkov. Ak si niekto pred vami vezme posledný kus toaletného papiera alebo iného produktu, povzneste sa nad to a s chladnou hlavou odkráčajte.
14. Nesťažujte sa na otváracie hodiny
Kvôli bezpečnosti dnes mnohé prevádzky skracujú otváracie hodiny. Skracuje sa tak čas, počas ktorého sú pracovníci vystavení množstvu zákazníkov a zabezpečuje sa sanitácia a doskladnenie tovaru. Vážte si, že zamestnanci tieto kroky robia pre vašu bezpečnosť, a nesťažujte sa na ne.
15. Akceptujte vymedzený čas pre seniorov
Foto: gpointstudio/Shutterstock.com
Seniori patria k najohrozenejším skupinám, pokiaľ ide o nákazu COVID-19. Nevystavujte ich preto zbytočnému nebezpečenstvu a nechoďte do obchodu v čase, ktorý pre vás nie je určený. Pravdepodobne by vás dnu aj tak nepustili.
16. Ak máte možnosť platiť kartou, využite ju
Pokladník by vás nikdy nemal súdiť na základe toho, akú platobnú metódu si zvolíte. Aj tak však sami dbajte o bezpečnosť a vždy, keď môžete, využite bezkontaktnú platbu kartou.
17. Nepripomínajte zamestnancom, že nové opatrenia sú „zbytočné“ alebo „prehnané“
Predstavte si, že by ste sa ocitli na mieste predavačky. Aj vtedy by vám bezpečnostné opatrenia prijaté v obchodoch s potravinami pripadali také prehnané? Všetko sa deje len pre vašu vlastnú bezpečnosť, preto nie je vhodné sa sťažovať.
18. Správajte sa slušne
Majte na pamäti, že zamestnanci v potravinách v súčasnosti pracujú vo veľmi stresujúcich podmienkach – svojou prácou ohrozujú vlastné zdravie aj zdravie svojich blízkych. Nech už vás vytočí čokoľvek, nevylievajte si zlosť na nich. V týchto ťažkých chvíľach im treba skôr pomôcť ako sa sťažovať.
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.