Koronavírus a zvieratá: Mačky sú obzvlášť ohrozené. Môžu sa nakaziť psy a hydina?
- 20:54 03.04.2020
- Bratislava
Majitelia mačiek by si mali dávať väčší pozor, aby neohrozili zdravie svojich miláčikov.
Majitelia mačiek by si mali dávať pozor, s akými zvieratami prichádzajú ich domáci miláčikovia do kontaktu. Štúdia z Číny odhalila, že mačky medzi sebou môžu prenášať ochorenie Covid-19.
Tím vedcov v Harbin Veterinary Research Institute v Číne zistil, že mačky sú vysoko citlivé na Covid-19 a zdá sa, že sú schopné prenášať vírus cez kvapôčky dýchacích ciest na iné mačky. Zistilo sa však, že psy, ošípané, hydina a kačice nie sú náchylné na infekciu.
Mačka človeka nanakazí, vírus však môže dostať od človeka
Zistenia prichádzajú po nedávnych správach z Belgicka o mačke, ktorá sa infikovala novým koroavírusom od svojej majiteľky. Asi týždeň potom, čo sa u majiteľky začali prejavovať príznaky, sa u mačky objavili dýchacie ťažkosti, hnačka a zvracanie. Následné testy veterinárov na univerzite v Liège ukázali, že zviera bolo infikované koronavírusom.
Laboratórne pokusy čínskeho tímu sa týkali malého počtu zvierat, ktorým bola podaná vysoká dávka vírusu. Neexistuje však priamy dôkaz o tom, že by mačky mohli infikovať aj ľudí. Tím vedcov uviedol, že ich zistenia poskytli dôležité informácie o prenose Covid-19 u zvierat a o tom, ako by ich izolácia mohla zohrávať úlohu pri kontrole pandémie.
Štúdia dospela k záveru, že dokumentovanie prípadov vírusu Sars-CoV-2 u mačiek by sa mal považovať za ďalší nástroj k odstráneniu Covid-19 u ľudí.
Vírus medzi sebou môžu prenášať aj fretky
V štúdii bolo naočkovaných päť mačiek koronavírusom. Tri zo zvierat sa umiestnili do klietok vedľa mačiek, ktorým nebol podaný vírus. Jedna z exponovaných mačiek sa tiež infikovala, čo naznačuje, že k prenosu došlo cez respiračné kvapôčky. Zistenia sa potom replikovali u druhej skupiny mačiek. Zistilo sa tiež, že fretky, ktoré sa v súčasnosti používajú pri pokusoch o vakcínu na Covid-19, sú tiež zraniteľné voči vzájomnému prenosu.
Odborníci tvrdia, že tieto zistenia boli dôveryhodné, ale že nenaznačujú, že by mačky mali zásadný vplyv na šírenie choroby medzi ľuďmi.
Expert na veterinárne infekčné choroby Eric Fèvre na univerzite v Liverpoole pre The Guardian uviedol:
„Ľudia by mali pri manipulácii so svojimi domácimi miláčikmi robiť obvyklé bezpečnostné opatrenia ako je umývanie rúk a vyhýbanie sa príliš intímnemu kontaktu, najmä ak sú nakazení Covidom. Je dôležité dodať, že to nehovorí nič o tom, ako vírus pochádzajúci z mačky môže alebo nemusí byť infekčný pre ľudí.“
Profesor Jonathan Ball, viroológ na univerzite v Nottinghame, uviedol, že podobné pozorovania prenosu u mačiek sa vyskytli v súvislosti so SARS, ktorý je geneticky úzko spojený s Covid-19:
"Mali by sme však mať na pamäti, že mačky nehrajú veľkú, ak vôbec nejakú, úlohu pri šírení tohto vírusu. Prenos z človeka na človeka je jednoznačne hlavným hnacím motorom, takže nie je potrebné panikáriť pri mačkách ako dôležitých zdrojoch vírusu. Samozrejme, ak si myslíte, že máte Covid-19 a zdieľate dom s mačkou, potom by bolo rozumné obmedziť úzke interakcie s vaším chlpatým priateľom, kým sa váš stav zlepší.“
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.