Prečo na koronavírus zomierajú aj mladí aj zdraví: Vedci majú novú teóriu
Nový koronavírus ohorozuje predovšetkým staršie a zraniteľnejšie osoby. Pribúdajú však prípady úmrtia na ochorenie Covid-19 u detí a mladých dospelých, ktorí nemali žiadne sprievodné ochorenia.
Infekcia novým koronavírusom si vyžiadala životy desiatok tisícov ľudí, pričom väčšinu z nich tvorili starší pacienti. No zdá sa, že ochorenie Covid-19 má fatálne následky aj u mladých a zdravých ľudí, čo dokazujú nedávno zaznamenané prípady. Experti sa preto snažia zistiť, prečo na infekciu koronavírusom umierajú aj mladí a prišli s novou teóriou, ktorá by úmrtia mohla vysvetliť.
Neurochirurg Sanjay Gupta pre CNN uviedol, že vedci skúmajú možnosť, že je za tým genetika. Ako uviedol: „Jednou z možností je génová variácia v géne ACE2. ACE2 je enzým, ktorý sa viaže na vonkajší povrch buniek v pľúcach, ako srdci.“ Koronavírus používa tento enzým na vstup do buniek dýchacích ciest.
Gupta poukázal na tvrdenia Philipa Murphyho z Amerického národného inštitútu pre alergiu a infekčné choroby publikované v magazíne Science, že variácie génu ACE2, ktoré menia receptor, by mohli vírusu umožniť ľahší alebo ťažší prístup do buniek.
Jeho laboratórium identifikovalo relatívne častú mutáciu v ďalšom povrchovom proteíne ľudských buniek, CCR5, ktorý spôsobuje, že niektorí ľudia sú vysoko rezistentní na HIV.
Odpoveď môže byť v našej DNA
Vedci z Helsinského inštitútu molekulárnej medicíny vo Fínsku (FIMM) skúmajú túto teóriu hlbšie.
Ich cieľom je porovnať DNA ľudí, ktorí majú závažné prípady ochorenia Covid-19 - ale bez základného ochorenia, ako je cukrovka, choroba srdca alebo pľúc - s tými, ktorí majú mierny alebo asymptomatický priebeh ochorenia.
Gupta uviedol, že ďalším faktorom môže byť to, že u pacientov s Covid-19 je nedostatok pľúcnych surfakantov (povrchovo aktívnych látok). Ide o tekutiny vylučované bunkami malých vzduchových vakov v pľúcach.
Tekutina pomáha pľúcam sa prirodzene rozťahovať a sťahovať, ale keď jej je nedostatok, táto funkcia je narušená a pre pacienta je omnoho náročnejšie dýchať.
Gupta uviedol: „Ak si predstavíte pľúca ako špongiu, surfakant by bol saponátom, z ktorého by bola mäkká a pružná. Bez povrchovo aktívnej látky sa však vaše pľúca stanú tuhé a ťažko sa stláčajú. Môže to byť dôvod, prečo niektorí pacienti bojujú o život aj na dýchacích prístrojoch.“
Aj zdravý imunitný systém dokáže narobiť problémy
Vedci skúmajú aj imunitný systém človeka a jeho reakciu na vírusy a baktérie. Je možné, že zdravý imunitný systém môže viesť k vážnym problémom. Gupta uviedol:
„U niektorých mladých zdravých ľudí môže veľmi reaktívny imunitný systém viesť k masívnej zápalovej búrke, ktorá by mohla premôcť pľúca a iné orgány. V týchto prípadoch to nie je starý alebo oslabený imunitný systém - je to taký, ktorý funguje príliš dobre.“
Ďalšou možnosťou je, že niektorí mladí ľudia si o sebe myslia, že sú zdraví a neporaziteľní, a preto prijímajú menej preventívnych opatrení alebo ignorujú pravidlá na zabránenie šírenia koronavírusu. Títo ľudia „boli vystavení oveľa väčšiemu množstvu vírusov z prostredia“, dodal Gupta.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.