Vedcov prekvapila prefíkanosť koronavírusu: Takto sa dokáže nepozorovane dostať do tela

Vírus sa dokáže nenápadne infiltrovať do tela. Nový výskum však prináša aj dobré správy.
Podľa nového výskumu koronavírus používa cukry na to, aby sa dostal do ľudského tela a nenápadne obišiel imunitný systém.
Vedci z University of Southampton vytvorili model koronavírusu Sars-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, aby odhalili, ako sa vírus dokáže maskovať a nepozorovane vstúpiť do ľudských buniek.
Zistili však, že vírus nie je tak silne chránený ako iné vírusy, napríklad HIV.
Nový koronavírus dokáže prekabátiť imunitný systém, no má slabinu
Tím pod vedením profesora Maxa Crispina tvrdí, že tento model poskytne vedcom, ktorí vytvárajú vakcínu, „zásadné a povzbudivé“ informácie.
Crispin vysvetlil, že vírus Sars-CoV-2 má na povrchu veľké množstvo hrotov, ktoré používa na prichytenie a vstup do buniek v ľudskom tele.
Tieto hroty sú potiahnuté cukrami, známymi ako glykány, ktoré zakrývajú ich vírusové proteíny a pomáhajú tak obísť imunitný systém tela.
Sars-CoV-2 je vírus typu "udri a uteč"
Ako uviedol Crispin:
„Jedným z kľúčových zistení našej štúdie je, že napriek množstvu cukru, tento koronavírus nie je tak vysoko chránený ako niektoré iné vírusy. Vírusy ako HIV, ktoré sa vyskytujú u jedného hostiteľa, sa musia imunitnému systému neustále vyhýbať a ako štít pred imunitným systémom majú skutočne hustú vrstvu glykánov.
Ale v prípade koronavírusu môže nižšia ochrana pomocou cukrov, ktoré sú k nemu pripojené, znamenať, že ide o vírus „udri a uteč“, ktorý sa presúva od jednej osoby k druhej. Nižšia hustota glykánu však znamená, že imunitný systém má menej prekážok pri neutralizácii vírusu protilátkami. Toto je veľmi povzbudivá správa pre vývoj vakcíny.“
Výskum zverejnený na biorxiv.org sa uskutočnil pomocou techniky, ktorá bola financovaná z grantu Nadácie Billa a Melindy Gates prostredníctvom zoskupenia vedcov Collaboration for AIDS Vaccine Discovery.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.