• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 3.12.2024Meniny má Oldrich
Bratislava

Prečo sa vírusy čoraz častejšie prenášajú zo zvierat na ľudí:Vedci upozorňujú na naše činy

  • 19:41 11.04.2020
  • Bratislava
Prečo sa vírusy čoraz častejšie prenášajú zo zvierat na ľudí:Vedci upozorňujú na naše činy

Kontakt medzi ľuďmi a voľne žijúcimi živočíchmi zvyšuje riziko šírenia vírusov, varujú vedci. Ľudská činnosť je zodpovedná za pokles populácie voľne žijúcich živočíchov a umožnila šírenie zoonotických vírusov.

Kým pandémiu nového koronavírusu niektorí pripisujú božiemu trestu, vedci varujú na poplach už dlhšie a nové zistenia potvrdzujú, že za mnohé katastrofy si môžu ľudia sami. V súvislosti s ochorením Covid-19 si položili otázku, či môžu byť infekčné choroby spojené so zmenami životného prostredia.

Vedci zistili, že škody, ktoré ľudia páchajú na prírode prostredníctvom poľovníctva, obchodovania, degradácie biotopov a urbanizácie uľahčujú úzky kontakt ľudí so živočíchmi a zvyšuje sa tým riziko šírenia vírusov.

Podľa novej štúdie mnohé z týchto aktivít vedú k poklesu populácie voľne žijúcich živočíchov a riziku vyhynutia.

Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom našich činov

Výskum publikovaný v Proceedings of the Royal Society B poskytuje nové dôkazy na hodnotenie rizika prenosu vírusov u živočíšnych druhov. Zdôrazňuje, ako procesy, ktoré znižujú populáciu voľne žijúcich živočíchov umožňujú prenos zvieracích vírusov na ľudí.

Vedúca autorka štúdie Christine Kreuder Johnsonová uviedla:

„Prenos vírusov zo zvierat je priamym dôsledkom našich činov týkajúcich sa voľne žijúcich živočíchov a ich biotopov. Výsledkom je, že s nami zdieľajú svoje vírusy. Tieto činy súčasne ohrozujú prežitie druhov a zvyšujú riziko prenosu. V nešťastnej konvergencii mnohých faktorov to vedie k choasu, v ktorom sa práve nachádzame.“

Vedci zhromaždili veľký súbor údajov o 142 známych vírusoch, ktoré sa šíria zo zvierat na ľudí a o druhoch, ktoré mohli byť potenciálnymi nositeľmi.

Pomocou zoznamu ohrozených druhov IUCN skúmali vzorce výskytu týchto druhov, riziká vyhynutia a základné príčiny poklesu populácie.

Vedci našli jasné trendy v riziku prenosu chorôb, ktoré poukazujú na to, ako ľudia počas histórie spolunažívali so zvieratami.

Čím bližšie s nami zvieratá žijú, tým ľahšie od nich získavame vírusy

Podľa štúdie majú domáce zvieratá, vrátane hospodárskych zvierat a domácich miláčikov, ako sú psy a mačky, najvyšší počet zdieľaných vírusov s ľuďmi. Podľa štúdie tieto vírusy zahŕňajú osemkrát viac zoonotických vírusov v porovnaní s divými druhmi cicavcov.

Vedci tvrdia, že je to pravdepodobne výsledok našich častých úzkych interakcií s týmito druhmi po stáročia. Vedci tiež zistili, že voľne žijúce zvieratá, ktoré sa rozšírili a dobre sa prispôsobili ľudskému prostrediu, tiež zdieľajú viac vírusov s ľuďmi.

Patria sem niektoré druhy hlodavcov, netopierov a primátov, ktoré žijú medzi ľuďmi, v blízkosti našich domovov a okolo našich fariem a plodín, kvôli čomu predstavujú vysoké riziko pokračujúceho prenosu vírusov na ľudí.

Vedci tiež varujú, že ohrozené druhy sú tiež často riadené a priamo monitorované ľuďmi, ktorí sa snažia dosiahnuť obnovu populácie, kvôli čomu sú vo väčšom kontaktne s ľuďmi.

Uviedli, že netopiere sa opakovane objavujú ako zdroj patogénov „s veľkými následkami“ vrátane SARS, vírusu Nipah, vírusu Marburg a ebola vírusu.

Johnsonová varovala, že na zabránenie budúcich pandémii budeme musieť byť omnoho opatrnejší pri zaobchádzaní s prírodou a spájaní ľudí a divo žijúcich zvierat v prostredí. Ako dodala:

„Potrebujeme nájsť spôsoby bezpečného spolunažívania s divými zvieratami, pretože netrpia nedostatkom vírusov, ktoré by nám mohli predať.“

Zdroj: Info.sk, TM, royalsocietypublishing.org, sciencefocus.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

21:06 30.11.2024Veda

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

20:03 17.11.2024Veda

Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

7:01 17.11.2024Veda

Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

20:01 16.11.2024Veda

Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

7:24 04.11.2024Veda

Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.