Váš mobilný telefón môže pomôcť v boji proti koronavírusu, kým vy spíte
- 20:11 11.04.2020
- Bratislava
Aj smartfón dokáže pomôcť pri snahe poraziť ochorenie Covid-19.
Pri súčasnej globálnej pandémií sa mnohí cítia bezmocní, no chceli by viac prispieť v boji proti šíreniu koronavírusu. Ak však vlastníte smartphone, existuje jednoduchý spôsob, ako môžete pomôcť.
DreamLab je aplikácia od Nadácie Vodafone a Imperial College London, ktorá využíva silu vášho smartfónu na podporu výskumu chorôb. Všetko, čo musíte urobiť, je stiahnuť si aplikáciu Vodafone Foundation’s DreamLab a nechať ju bežať na vašom smartfóne, ktorý musí byť pripojený na nabíjačku. Môžete tak urobiť napríklad cez noc, kedy mobil zvyčajne nepoužívate.
Aplikáciu môžete používať cez vaše mobilné dáta alebo Wi-fi. Po jej otvorení sa zobrazí otázka, koľko údajov by ste chceli darovať na napájanie aplikácie, pričom môžete nastaviť čerpanie na nulu a aplikácia bude fungovať iba na Wi-fi pripojení. Potom si vyberte, ktorý z projektov by ste chceli podporiť. Ak chcete pomôcť v boji proti koronavírusu, zvoľte projekt Corona-AI.
Screenshot aplikácie DreamLab, kde si môžete zvoliť projekt Corona-AI
Aplikácia spracuje zdroje energie zo zariadenia na vytvorenie virtuálneho superpočítača, ktorý vykonáva výskum. Tento virtuálny superpočítač dokáže pre vedcov z univerzity spracovať milióny výpočtov. Ak by tieto výpočty museli robiť manuálne, trvalo by to asi 300 rokov, ale s využitím kolektívnej energie smartfónov to trvá iba tri mesiace. V súčasnosti sa DreamLab zameriava na výskum rakoviny, no ich novým projektom na boj proti Covid-19 je práve Corona-AI.
S projektom Corona-AI vedci dúfajú, že prispejú k nájdeniu bezpečného a účinného lieku na nový koronavírus. Prvá fáza projektu použije umelú inteligenciu (AI) na to, aby prebrala existujúce lieky a molekuly založené na potravinách s antivírusovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí sú nakazení koronavírusom.
Vedúci výskumu Kirill Veselkov z Katedry chirurgie a rakoviny v Imperial College hovorí, že prínosom tohto výskumu je, že vďaka nemu vieme, že existujúce lieky sú bezpečné a môžu byť pacientom rýchlo dodané.
Potom druhá fáza optimalizuje kombinácie týchto molekúl, aby poskytla potenciálny liek a výživové rady pre osoby s Covid-19. Ako dodal Veselkov:
„Pomocou AI musíme robiť zložité a komplikované analýzy a to všetko si vyžaduje obrovské množstvo výpočtového výkonu. DreamLab vytvára superpočítač, ktorý nám umožňuje vykonávať túto dôležitú prácu v relatívne krátkom časovom rámci.“
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.