Aká je bezpečná vzdialenosť od ľudí pri chôdzi, behu a bicyklovaní
V čase pandémie by ste nemali kráčať ani behať blízko ostatných osôb.
Aká je bezpečná vzdialenosť pri behu, bicyklovaní a chôdzi, aby ste sa nenakazili novým koronavírusom? Podľa vedcov je to viac ako bežný 1 až 2 metre.
Mnohí ľudia si aj v čase pandémie chcú dopriať trochu cyklistiky a joggingu. Vo väčšine krajín je dokonca športová aktivita vonku podporovaná ako súčasť zdravého životného štýlu. Je však dôležité si uvedomiť, že pri vykonávaní týchto činností by ste sa nemali nachádzať v prúde vzduchu za ostatnými osobami. Vyplýva to z výsledkov štúdie univerzít KU Leuven v Belgicku a TU Eindhoven v Holandsku
V mnohých krajinách sa uplatňuje odstup 1 až 2 metre, ktorý sa javí ako účinný, keď stojíte vo vnútri alebo dokonca vonku pri slabom vetre. Ale keď idete na prechádzku, idete si zabehať alebo sa bicyklovať, mali by ste byť opatrnejší. Keď niekto počas behu dýcha, kýcha alebo kašle, tieto častice zostávajú vo vzduchu. Osoba, ktorá beží za ňou, prechádza týmto oblakom kvapôčok.
Vedci k tomuto záveru dospeli simuláciou výskytu častíc slín osôb počas pohybu (chôdza a beh) a to z rôznych pozícií (vedľa seba, diagonálne za sebou a priamo za sebou). Bežne sa tento typ modelovania používa na zlepšenie úrovne výkonnosti športovcov. Pre športovcov je totiž efektívne, keď im niekto razí cestu a nachádzajú sa v prúde vzduchu za ostatnými. V prípade COVID-19 však vedci odporúčajú vyhnúť sa prúdu vzduchu.
Nikdy nekráčajte a nebehajte za sebou, odstup musí byť väčší
Výsledky testov ukazujú aj animácie. Mrak kvapiek zanechaných človekom je jasne viditeľný. „Ľudia, ktorí kýchajú alebo kašľú, šíria kvapky väčšou silou, ale aj ľudia, ktorí jednoducho dýchajú, zanechajú častice za sebou,“ uviedli vedci pre Het Laatste Nieuws.
Červené bodky na snímkach predstavujú najväčšie častice. Tie vytvárajú najvyššiu šancu na kontamináciu, ale tiež rýchlejšie klesajú. „Ale keď niekto prejde mrakom kvapiek, ešte stále môžu skončiť na tele tejto osoby,“ vysvetľujú vedci.
Z týchto simulácií vyplýva, že odstup zohráva menšiu úlohu, ak ľudia chodia alebo bežia vedľa seba v prostredí s nízkym vetrom. Kvapôčky lietajú za nimi. Ak ste diagonálne za sebou, riziko nákazy je tiež menšie. Riziko kontaminácie je najväčšie, keď sú ľudia priamo za sebou.
Na základe týchto výsledkov vedci odporúčajú, aby vzdialenosť ľudí, ktorí sa pohybujú rovnakým smerom v jednom rade, mala byť aspoň 4–5 metrov. Pre beh a pomalé bicyklovanie by to malo byť 10 metrov a pre rýchle bicyklovanie najmenej 20 metrov.
To sú určite dôležité informácie, ktoré by ste mali brať do úvahy pri návšteve frekventovaných miest v exteriéri.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.