Remišová zruší dva predražené tendre
- 11:02 15.04.2020
- Bratislava

Veronika Remišová zruší dve predražené verejné obstarávania na ÚPVII.
Kontrola predražených verejných obstarávaní na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) má svoje prvé výsledky. Informovala o tom podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu na tlačovom brífingu. Vicepremiérka plánuje rušiť dva tendre. Prvý z nich sa týka takmer 15 miliónov eur, táto zákazka sa dá podľa slov vicepremiérky vykonať aj za štyri milióny eur. Verejné obstarávanie vyhlásila bývalá vláda podľa tvrdení Remišovej dva dni pred vymenovaním novej vlády.
Predmetom pochybností boli obstarávania týkajúce sa informačného systému riadenia IT aktív a poradenských služieb v oblasti optimalizácie IT aktív. Na margo 15-miliónového tendra Remišová uviedla, že nedostatkom bol aj fakt, že celý projekt mali manažovať hlavne externé firmy a zákazka nebola rozdelená na menšie celky, čím sa zákazka zbytočne predražovala. Vicepremiérka kritizuje v prípade tohto tendra aj nesúlad štúdie uskutočniteľnosti s predpokladanou hodnotou zákazky (štúdia hovorila o cene zákazky na úrovni štyroch miliónov eur). Predražený 15-miliónový tender chce vicepremiérka zrušiť a neskôr vyhlásiť nový. „Zároveň je ho nutné nastaviť tak, aby bol oveľa efektívnejší a aby na ňom spolupracovali najmä interní zamestnanci,“ dodala.
„Druhou zákazkou, ktorú v tejto fáze rušíme, je komplexný informačný systém riadenia výkonnosti podpory, ktorý bol za viac ako šesť miliónov eur. Tento projekt sa mal týkať samotného ÚPVII a keďže tento úrad sa má následne transformovať, tento projekt je zbytočný a obsahovo nepotrebný,“ vysvetlila Remišová.
Ako dodala, na úrade našla aj ďalšie „nášľapné míny“, ako napríklad zmluvu na zabezpečenie stravovania, ktorú vyhrala firma blízka slovenskému oligarchovi. Za túto zmluvu chce Úrad pre verejné obstarávanie podľa slov Remišovej dať úradu pokutu 17.000 eur.
Ďalej uviedla, že medzi jej priority patrí aj náhrada externých konzultantov internými zamestnancami. „Štát najíma vo veľkej miere externých konzultantov. Bývalé vedenie podpísalo mnohé zmluvy s externými dodávateľskými konzultantskými spoločnosťami, kde práca jedného konzultanta za jeden deň stojí 900 eur, čo je suma, za ktorú robí štátny úradník celý mesiac,“ vysvetlila vicepremiérka.
„Je neprijateľné, aby sa o to viac teraz ako inokedy vyhadzovali peniaze na rôzne predražené, nezmyselné a nepotrebné tendre,“ uviedla Remišová s tým, že informatizácia bola dlhodobo považovaná za „čiernu dieru“, v ktorej sa strácali stámilióny verejných peňazí.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.