Video: Takto sa môžete nakaziť koronavírusom z kýchnutia. Kvapky doletia ďalej, ako sa zdá

Video ukazuje, ako ďaleko sa dostanú kvapôčky s vírusom prostredníctvom kýchnutia.
O novom koronavíruse je známe, že sa šíri prostredníctvom respiračných kvapôčok. Do vzduchu sa môžu dostať od infikovaných pacientov prostredníctvom dychu, kašľa a kýchania. Nová štúdia teraz ukázala, ako ďaleko môžu kvapôčky cestovať po jednom kýchnutí.
Vedci z Massachusetts Institute of Technology natáčali kýchanie v spomalenom pohybe a odhalili, ako môžu kvapôčky letieť vzduchom až do vzdialenosti 8 metrov. V štúdii tím natáčal zdravého človeka, ktorý kýchal a záznam spomalili z 25 sekúnd na 1,5 minúty.
Spomalené zábery ukázali, že respiračné kvapôčky sa môžu pohybovať pri rýchlosti 10-30 m/s. Vzniká tak oblak kvapôčok, ktorý môže letieť 7 – 8 metrov. To ďaleko presahuje odporúčaný rozostup 1 – 2 metre.
Vo svojej štúdii uverejnenej v štúdiu JAMA Insights vedci pod vedením profesorky Lydie Bourouiba napísali:
„Aj keď sú tieto stratégie sociálneho dištancovania v súčasnom období pandémie kritické, môže byť prekvapujúce, že súčasné chápanie trás prenosu infekčných ochorení dýchacích ciest z hostiteľa na hostiteľa je založený na modeli prenosu chorôb vyvinutom v 30. rokoch 20. storočia, ktorý sa podľa moderných štandardov zdá byť príliš zjednodušený.“
Podľa vedcov je pôvodný model príliš zastaraný a na ňom založené odporúčania tak nemusia byť účinné. Na základe nových zistení vedci naliehajú na zdravotníckych pracovníkov, aby boli obzvlášť opatrní v prípade pacientov nakazených ochorením Covid-19.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.