V tomto štádiu je COVID-19 najnákazlivejší
Koronavírus na Slovensku stále nedosiahol vrchol, a ochorenie sa čoraz rýchlejšie prenáša z človeka na človeka. Vedci prišli na to, kedy je vírus najnákazlivejší.
Koronavírus patrí medzi mimoriadne rýchlo prenosné ochorenia, čo je tiež dôvod, prečo sme na Slovensku v čase pred dosiahnutím vrcholu epidémie prijali striktné opatrenia, ako nosenie rúšok a sociálny odstup. V súvislosti s tým sa naskytá otázka, kedy je ochorenie najnákazlivejšie?
Podľa štúdie publikovanej v prestížnom časopise Nature Medicine je celkom zbytočné čítať články o prvotných príznakoch koronavírusu. Vírus je totiž najnákazlivejší práve vtedy, keď ich na sebe ešte neviete pozorovať.
„Najvyššiu koncentráciu vírusu vo výteroch z hrdla sme namerali v čase prejavovania prvotných príznakov, z čoho sme vyvodili, že nákazlivosť je na vrchole predtým, ako sa prejavia príznaky.“
Podľa nového zistenia sú ľudia s koronavírusom najnákazlivejší približne 3 až 2 dni pred prejavením sa prvých príznakov. V tomto období si pacienti stále nie sú vedomí, že sú nositeľmi koronavírusu, a tak aj naďalej navštevujú verejné priestranstvá, obchody a lekárne, čo by mohol byť problém.
Výskum ďalej uvádza, že hneď ako sa dostavia prvotné príznaky infekcie, nákazlivosť u pacientov klesá.
Medzi hlavné príznaky nového koronavírusu patrí neutíchajúci kašeľ – teda kašeľ, ktorý pretrváva aj hodinu, alebo sa jeho záchvat opakuje aspoň trikrát za deň. Ak aj bežne pokašliavate, určite postrehnete zhoršenie kašľa.
Ďalším základným príznakom COVID-19 je vysoká teplota. Horúčku možno cítiť napríklad pri dotyku hrude alebo chrbta.
Ďalšie príznaky koronavírusu:
- slabosť
- dýchavičnosť
- bolesti
- opuch hrdla
- hnačka
- nevoľnosť
- tečenie z nosa
Čo sa týka spomínanej štúdie, mala aj niekoľko nedostatkov. Tým hlavným je, že sa v prvom rade spoliehala na spomienky testovaných pacientov o tom, kedy sa u nich dostavili prvotné symptómy. Napriek tomu sú závery podobné ďalším výskumom, podľa ktorých práve asymptomatickí pacienti najviac prispievajú k šíreniu vírusu.
Najúčinnejším opatrením, ktoré zamedzí prenosu ochorenia, je nosenie rúšok alebo iných pokrievok úst a nosa na verejnosti.
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.
Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť
Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.
Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov
Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.
Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!
Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala
Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.