Vzťah ku káve môžete mať v génoch: Takto vás rodičia ovplyvnili
- 19:45 17.04.2020
- Bratislava
Váš vzťah ku káve je možné čiastočne pripísať genetike a čiastočne správaniu ľudí okolo vás.
Nový výskum zistil, že množstvo kávy, ktoré denne vypijeme, je čiastočne ovplyvnené našimi génmi a čiastočne tým, koľko kávy vypije naša rodina, priatelia a kolegovia.
Paul Williams, štatistik Lawrence Berkeley National Laboratory, a jeho tím v novej štúdii skúmali 4 788 párov rodič-dieťa a 2 380 súrodencov. Účastníci každé tri až päť rokov informovali o svojej strave, cvičení, užívaní liekov a anamnéze v rámci Framinghamskej štúdie, ktorá skúma, ako môže životný štýl a genetika ovplyvniť riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Williams použil štatistický prístup nazývaný kvantilová regresia na výpočet toho, koľko z množstva vypitej kávy je možné vysvetliť genetikou a koľko je ovplyvnené vonkajším prostredím. Zistenia uverejnené v časopise Behavioral Genetics ukázali, že 36 až 58 percent príjmu kávy účastníkov bolo geneticky daných.
Zdá sa však, že existuje jav známy ako „kvantilovo špecifická dedičnosť“. Ide o prípady, kedy sa genetika a životné prostredie navzájom ovplyvňujú. Williams zistil, že každé zvýšenie spotreby kávy u rodičov za deň bolo spojené so zvýšením percentilu príjmu kávy u každého potomka. Ako uviedol Paul Williams:
“U mnohých vlastností, ako napríklad pitie kávy, vieme, že majú silnú genetickú zložku - vieme, že pitie kávy sa deje v rodinách už od 60. rokov 20. storočia. Keď sa však skutočne začneme zaoberať samotnou DNA, zvyčajne zistíme, že veľmi malé percento variácie vlastností možno pripísať iba génom.
Zdá sa, že faktory životného prostredia sú základom, v ktorom vaše gény začínajú pôsobiť. Ak teda vaše prostredie predurčuje, aby ste vypili viac kávy - napríklad vaši kolegovia alebo manželka veľa vypijú, alebo žijete v oblasti s mnohými kaviarňami - potom gény, ktoré predurčujú to, aby ste mali radi kávu, budú mať väčší vplyv.”
Podľa vedcov Berkeley Lab sú tieto dva účinky synergické. Tento jav je tiež spojený s hladinou cholesterolu a hmotnosťou a môže hrať úlohu pri iných fyziologických a behaviorálnych znakoch, ako je závislosť od alkoholu.
Minulý výskum tiež ukázal, že rôzne faktory životného prostredia môžu ovplyvniť to, koľko kávy pijeme. Je to najmä kultúra, zemepisná poloha, vek, pohlavie či fajčenie, pričom starší muži fajčiari európskeho pôvodu vypijú celkovo najviac kávy.
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.