• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.1.2025Meniny má Timotej
Bratislava

10 vecí, ktoré robia psychicky silní ľudia počas pandémie

  • 19:40 25.04.2020
  • Bratislava
10 vecí, ktoré robia psychicky silní ľudia počas pandémie

Každý z nás má vlastné nástroje na to, aby porazil beznádej a strach, ktorý plynie z dnešných dní. Ak sa chcete inšpirovať tým, ako proti tomu bojujú tí najodolnejší z nás, pozrite sa na týchto 10 bodov.

Globálna pandémia vírusu SARS-CoV-2 a s ňou súvisiace reštrikcie sú tu síce na to, aby nám pomohli, no na naše psychické zdravie môžu vyvíjať nesmiernu záťaž. Okrem starostlivosti o najbližších nás trápi finančná neistota a niekedy aj neschopnosť zvyknúť si na nové životné podmienky.

Všetky stresové faktory súvisiace s ochorením COVID-19 sa môžu premietnuť do niekoľkých psychických ochorení, vrátane depresie, úzkosti, či dokonca posttraumatickej stresovej poruchy.

Psychikou sa v týchto neľahkých časoch zaoberá aj čoraz viac vedcov, ktorí sa snažia pochopiť, ako sa s negatívnymi okolnosťami dokážu vysporiadať mentálne silní jedinci. Ich výskum by mohol pomôcť znížiť celkový dopad na psychické zdravie ľudstva.

Väčšina z nás už pozná základné návyky, ktorými si v čase krízy treba pomôcť – či už ide o cvičenie, tvorbu dennej rutiny alebo spojenie s príbuznými a známymi napríklad prostredníctvom sociálnych sietí.

Ak vás zaujímajú konkrétne stratégie, aké sa v náročnej dobe osvedčili u mentálne silných ľudí, inšpirujte sa týmito 10 bodmi, ktoré aj u vás môžu obmedziť riziko psychického ochorenia vyvolaného pandémiou.

1. Obmedzujú správy a médiá

Podľa výskumu existujú dva hlavné faktory, ktoré dokážu predpovedať odpoveď človeka na krízu (ako je pandémia). Prvým je, do akej miery bol zraniteľný v čase pred vypuknutím krízy, a druhým, koľko času venoval sledovaniu správ v čase krízy. Chronické sledovanie správ môže pritom viesť k vzniku nepriamej traumy a posttraumatickej stresovej poruchy.

Pokiaľ sa príliš často zaoberáte aktuálnym dianím vo svete, telo na to reaguje mechanizmom „boj alebo útek“, čo môže viesť k traumatickému stresu. Mentálne silní ľudia preto obmedzujú čas strávený nad novinami, vyberajú si spoľahlivé médiá a ignorujú znepokojivé fotografie na titulných stránkach.

2. Akceptujú svoje pocity

Mentálne silní ľudia považujú akékoľvek svoje pocity za normálne. Odolní ľudia totiž chápu, že strach, úzkosť, beznádej, hnev a smútok patria k životu, čo je správanie, aké podporujú aj psychológovia.

3. Starostlivo si vyberajú tých, ktorých budú nasledovať

Mentálne silné osobnosti sa utiekajú k ľuďom, na ktorých vidia zdravé vodcovské schopnosti a zdravú psychiku. Ide o vedúce osobnosti, ktoré pri riešení krízy poskytujú pokojný a racionálny postup.

Lídri, ktorí sa verejne hádajú alebo prekrúcajú fakty, sú pre človeka v čase pandémie nebezpečným vzorom, čo sa týka psychického pohodlia.

Ak chcete byť informovaní o najpodstatnejších novinkách o koronavíruse, spoľahnite sa na jeden – dva spoľahlivé zdroje, napríklad Úrad verejného zdravotníctva SR alebo Svetovú zdravotnícku organizáciu. Keďže počas pandémie nedochádza k rapídnym zmenám, skúsiť môžete aj denník v printovej forme.

4. Obmedzujú sociálne médiá

Mentálne silní ľudia vedia, že sociálne médiá, ako je Facebook, nie sú spoľahlivé zdroje noviniek. Správy vám totiž ponúkajú podľa preferencií, a tak sa môže stať, že sa k vám dostanú len skreslené alebo celkom nepravdivé informácie a hoaxy. Sledovanie takýchto príspevkov prispieva k šíreniu klebiet a následnému nepokoju.

5. Netrýznia sa za to, že nie sú produktívni

Keďže mnohí z nás trávia počas pandémie viac času doma, spoločnosť akosi očakáva, že preto stúpne produktivita. Vtedy je namieste položiť si otázku, „Je rozumné byť produktívny, keď prebieha vojna?“ To znamená, že by ste sa mali zmieriť s tým, že produktivitu vie zabiť aj neschopnosť sústrediť sa, ktorá plynie z danej situácie.

Na to, aby ste v sebe znova zobudili iskru kreativity, potrebujete mať silný psychologický a bezpečnostný základ. Keď vyhoviete svojim mentálnym požiadavkám a požiadavkám bezpečnosti, vráti sa aj chuť pracovať.

6. Zameriavajú sa na fakty

Podľa tvorkyne dialektickej behaviorálnej terapie Marshy Linehanovej má človek tri štádiá mysle: emocionálnu, racionálnu a rozumovú. V emocionálnej mysli prevládajú emócie, v racionálnej zas fakty a rozumová je zmesou obidvoch.

V čase krízy je prirodzené, že mnohí z nás prepadajú svojim emóciám. Negatívne myšlienky, ktoré z toho plynú, sa dá odstrániť presmerovaním na racionálnu myseľ, napríklad opakovaním si faktov a logických argumentov.

Napríklad ak niekto pred sebou vidí katastrofický scenár („Dostanem COVID-19 a zomriem.“), racionálna myseľ by mu mala pripomenúť štatistiku o relatívne nízkom počte úmrtí na toto ochorenie.

7. Meditujú

Medzi hlavné prínosy meditácie patrí potlačenie úzkosti, nižšia hladina stresu, zvýšená pozornosť, potlačenie depresie a zlepšenie emocionálneho zdravia a pohodlia. Ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú meditovaniu, sú schopní rýchlejšie sa upokojiť pri kontakte so stresovou situáciou.

8. Vyhýbajú sa toxickým ľuďom

Ohováranie, chronické klamanie a egoizmus sú vzorce toxického správania, ktoré má na toho druhého vždy negatívny dopad. Určitú mieru toxickosti sme schopní tolerovať u priateľov, rodiny a kolegov, no v čase pandémie sa jej prebytku treba zbaviť. Svojej psychike pomôžete jedine tak, že sa obklopíte optimizmom, ktorý vyžaruje aj z iných ľudí.

9. Starajú sa o seba

Mentálne silní ľudia sa o seba nezabúdajú postarať. Keďže fitness centrá sú zavreté, volia cvičenie doma alebo v prírode. Radi trávia čas s ľuďmi, ktorým na nich záleží, a nezabúdajú na dostatok spánku a zdravú stravu.

10. Vedia, čo si ich osobnosť vyžaduje

Psychicky silné osobnosti vedia, či sú introverti alebo extroverti, a podľa toho sa aj správajú k svojim potrebám. Introverti sa po dlhšej socializácii v širšom okruhu ľudí cítia vyčerpane, a baterky si dobíjajú osamote. Extroverti naopak vyhľadávajú spoločnosť, ktorú im za prísnych opatrení v čase koronakrízy dožičia napríklad sociálne siete.

Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou

Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou

DNES - 13:18Zaujímavosti

Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.

Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez

Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez

VČERA - 16:05Zaujímavosti

V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.

Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte

Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte

VČERA - 7:01Zaujímavosti

Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.

Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie

Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie

21:54 22.01.2025Zaujímavosti

Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.

Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera

Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera

21:03 22.01.2025Zaujímavosti

Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.