Dievčatá, ktoré sa narodili cisárskym rezom, sú náchylnejšie na tieto dve ochorenia

Spojitosť medzi metódou pôrodu a dvojicou ochorení sa u mužov neskúmala, preto nie je zrejmé, či to isté možno povedať aj o nich.
Cisársky rez si ako metódu pôrodu slobodne volí čoraz viac mamičiek. Niektoré pritom nemajú inú možnosť, len zvoliť takýto variant, pretože prirodzený pôrod by mohol ohroziť ich alebo ich bábätko. Ako sa však ukázalo, to, ako žena porodí, bude mať veľký dopad na zdravie jej bábätka, ak to bude dievčatko.
Vedci z Harvardovej univerzity v novej štúdii porovnávali 33.000 žien vo veku 24 až 44 rokov, z ktorých sa asi 3 percentá narodili cisárskym rezom. Práve tieto ženy podľa výskumníkov čelia o 11 percent vyššiemu riziku obezity a až o 46 percent vyššiemu riziku cukrovky druhého typu ako ženy, ktoré sa narodili prirodzeným spôsobom.
Pravdepodobnou príčinou týchto rozdielov sú mikróby, ktorým sú bábätká vystavené v pôrodnom kanáli počas prirodzeného pôrodu. Keďže štúdia mapovala len ochorenia u žien, v súčasnosti nie je možné povedať, či rovnaká súvislosť platí aj u mužov.
„Je nejasné, či sa tieto zistenia dajú aplikovať aj na mužskú populáciu alebo ľudí narodených v súčasnej dobe, keď narastá počet cisárskych rezov,“ vysvetlil autor štúdie publikovanej v renomovanom žurnále JAMA Network.
Z 33.000 skúmaných žien takmer 37 percent trpelo obezitou a 6 percentám diagnostikovali cukrovku. Podľa autorov z Harvardu je preto možné, že dievčatá, ktoré prídu na svet cisárskym rezom, spadajú do rizikovej skupiny týchto ochorení, hoci dôvod, prečo v dospelosti u týchto dievčat dochádza k vzniku dvojice ochorení, je neznámy.
Čoraz viac výskumov poukazuje na teóriu hygieny a zmenu v zložení črevných baktérií dieťaťa už od narodenia. Podľa teórie hygieny kontakt s niektorými baktériami v detstve môže ochrániť starnúce telo pred niekoľkými ochoreniami.
Črevné baktérie majú vplyv na vznik a zánik chronického zápalu, takže zmeny v ich zložení môžu ovplyvniť metabolizmus tuku a glukózy, ktorý je u dospelých zodpovedný za obezitu a cukrovku druhého typu.
Črevá detí, ktoré sa rodia prirodzene, sú rýchlo kolonizované mikróbmi z matkinho pôrodného kanálu a výkalov. Oproti tomu deti, ktoré prídu na svet cisárskym rezom, sa najprv dostávajú do kontaktu s environmentálnymi mikróbmi a nemajú prístup k širokej škále prospešných baktérií v tele matky.
Novorodenci po cisárskom reze sa teda nemôžu pýšiť takou bohatou črevnou mikroflórou ako deti, ktoré sa rodia prirodzene.
Ďalším vysvetlením rozdielností v zložení črevných mikróbov by mohlo byť odlišné DNA detí narodených prirodzene a cisárskym rezom. Dôkazov však nie je veľa.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.