Nový koronavírus zmutoval: Vedci potvrdili odlišný kmeň v Európe
Podľa čínskej štúdie nový koronavírus zmutoval a v Európe sa stal omnoho smrteľnejší než kmeň, ktorý sa šíri na západe USA.
Štúdia pacientov v Číne ukázala, že v súčasnosti sa vo svete môže nachádzať až 30 rôznych kmeňov vírusu SARS-CoV-2. Vedci z Če-ťiangskej univerzity skúmali malý počet pacientov s ochorením Covid-19 a odhalili desiatky mutácií, pričom 19 z nich nebolo nikdy predtým zaznamenaných.
Niektoré mutácie posilnili schopnosť vírusu napadnúť bunky v tele, iné pomohli rýchlejšiemu množeniu choroby. Najsmrtelnejšie kmene boli geneticky podobné kmeňom, ktoré sa šírili v Európe a New Yorku, informoval denník South China Morning Post. Slabšie kmene boli podobné kmeňom šíriacich sa v iných častiach USA, napríklad v štáte Washington.
Mutácia môže vysvetliť množstvo úmrtí v jednotlivých krajinách
Autori tvrdia, že ich zistenia po prvý raz ukazujú, že mutácia môže ovplyvniť závažnosť ochorenia Covid-19. Domnievajú sa, že predtým nezaznamenané mutácie by mohli byť dôvodom množstva obetí v Európe a New Yorku.
Stále nie je jasné, prečo sa agresívne kmene vírusu rozšírili v Európe a miernejšie zasiahli veľké oblasti USA. Vedci však tvrdia, že vírusy neustále mutujú, aby prekonali odolnosť imunitného systému v rôznych populáciách.
Tieto zistenia prichádzajú po rade štúdií, ktoré tvrdia, že USA boli zasiahnuté dvoma rôznymi typmi SARS-CoV-2, pričom na západnom pobreží dominoval typ A a v New Yorku smrtiaci typ B. Odborníci tvrdia, že typ A sa do USA dostal z Číny, pričom v New Yorku došlo ku kríze pravdepodobne pre typ vírusu z Európy - typ B.
Rôzne kmene vírusu budú potrebovať odlišné prístupy k liečbe
V novej štúdii zverejnenej na serveri medRxiv tím analyzoval vírusové kmene od 11 čínskych pacientov infikovaných novým koronavírusom. Profesor Li Lanjuan a jeho kolegovia z Če-ťiangskej univerzity testovali, ako efektívne môže vírus infikovať a zabíjať ľudské bunky v laboratóriu.
Tím našiel niektoré z najsmrteľnejších mutácií práve v Če-ťiangu. Tieto mutácie sa vyskytli aj v niektorých z najviac zasiahnutých európskych krajín, ako napríklad v Taliansku a Španielsku. Následne sa rozšírili do amerického epicentra, New Yorku.
Niektoré z miernejších mutácií však boli kmene, ktoré sa zväčša vyskytovali v ostatných oblastiach USA, vrátane štátu Washington. Mohlo by ísť o kmeň, ktorý sa šíril vo Wu-chane.
Vedci však pripustili, že „úplná mutačná rozmanitosť vírusu vo Wu-chane v prvých dňoch stále nie je známa“. Vedci zistili celkovo asi 30 mutácií, pričom 19 z nich bolo úplne nových.
Autori tvrdia, že skúmaní pacienti s COVID-19 dostávali v nemocnici rovnakú liečbu bez ohľadu na to, aký mali kmeň. Vedci tvrdia, že s rôznymi kmeňmi bude potrebné bojovať odlišným spôsobom, pričom vírus prechádza približne jednou mutáciou mesačne. „Vývoj liekov a vakcín, aj keď je naliehavý, musí brať do úvahy vplyv týchto hromadiacich sa mutácií ... aby sa predišlo možným nástrahám,“ dodali vedci.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.