Chlapec s Covid-19 prišiel do kontaktu so 172 ľuďmi. Sú deti skutočne "superprenášači"?

Lekári overili, či sú deti prenášačmi nového koronavírusu rovnakým spôsobom ako pri chrípke.
Deti sú už roky považované za „superprenášačov“ bežných vírusov prechladnutia a chrípky. Lekári však tvrdia, že to nemusí nutne platiť aj pre koronavírusy. Nový výskum naznačuje, že deti nie sú hlavnými šíriteľmi choroby Covid-19.
Vo Francúzsku zaznamenali prípad deväťročného chlapca, ktorý sa nakazil novým koronavírsom, no nepreniesol ho na nikoho zo 172 ľudí, s ktorými bol v kontakte. Vedci sa tomuto prípadu venovali v štúdii, ktorú zverejnili v časopise Clinical Infectious Diseases.
Nemenovaný chlapec sa spolu s ďalšími desiatimi ľuďmi nakazil pri pobyte v lyžiarskej chate v obci Contamines-Montjoie vo francúzskych Alpách. Dieťa chodilo do troch rôznych lyžiarskych škôl na východe Francúzska, pričom nevedelo o tom, že bolo infikované a bolo tak v kontakte s ostatnými deťmi aj dospelými.
Chlapec nebol šíriteľom vírusu
Rýchlym zásahom zdravotníckych orgánov sa zistilo, že dieťa, ktoré malo iba mierne príznaky, prišlo do kontaktu so 172 ľuďmi. Po tom, ako u chlapca vyšiel pozitívny test na Covid-19, boli všetci umiestnení do karantény.
41% ľudí v karanténe malo určité respiračné príznaky. U približne 64% sa potvrdili iné sezónne choroby, ako je chrípka.
Zo všetkých kontaktov bolo nakazené len jedno jediné dieťa, pričom neboli nakazení ani súrodenci chlapca. V nasledujúcich dvoch týždňoch sa však neobjavili žiadne ďalšie prípady COVID-19.
Lekári tvrdia, že aj keď sa potvrdil jeden prípad, 9-ročný chlapec nebol šíriteľom vírusu, pretože prišiel do kontaktu s mnohými ľuďmi bez ďalšieho prenosu.
Vedci uviedli, že prípad dieťaťa môže „naznačovať, že deti nemusia byť dôležitým zdrojom prenosu tohto nového vírusu“. To je v ostrom kontraste s inými vírusmi, ako je napríklad vírus chrípky, ktorý sa bežne šíri medzi deťmi kvôli nedostatočnej hygiene a množstvu kontaktu v školách a škôlkach.
Koronavírus sa medzi deťmi nešíri ako chrípka
Vedci dodali, že ak medzi deťmi cirkulujú ďalšie vírusy, čo je pravdepodobné, tie by mohli potlačiť prenos SARS-CoV-2.
„Jedno dieťa, ktoré bolo súčasne infikované inými respiračnými vírusmi, navštevovalo tri školy, zatiaľ čo bolo symptomatické, ale vírus neprenášalo, čo naznačuje možnú odlišnú dynamiku prenosu u detí,“ povedal hlavný autor štúdie epidemiológ Kostas Danis pre agentúru AFP.
Lekári zdôraznili, že vírusom sú ohrozené aj deti, aj keď sa u nich málokedy prejavujú závažné príznaky. Zatiaľ čo infekcie koronavírusmi u detí sa zdajú byť väčšinou mierne, deti sú stále schopné šíriť chorobu na starších ľudí, ktorí sú viac ohrození.
Desiatky krajín zatvorili školy v nádeji, že to zastaví šírenie vírusu do ďalších domácností. Profesor Danis a jeho kolegovia však píšu:
„Súčasné dôkazy naznačujú, že u detí sa COVID-19 vyvinie menej často ako u dospelých a klinické prejavy choroby sú miernejšie. Z uvedených skutočností vyplýva, že deti, ktoré sú menej náchylné na infekcie a u ktorých je väčšia pravdepodobnosť výskytu mierneho ochorenia, môžu pri prenose tohto nového vírusu zohrávať menej dôležitú úlohu."

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.