Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode
- 17:22 30.08.2013
- LONDÝN/MOSKVA

V napätej atmosfére okolo Sýrie dve vplyvné krajiny vo štvrtok informovali o vyslaní svojich vojenských strojov do okolia blízkovýchodnej krajiny.
Británia tvrdí, že tento krok nesúvisí so situáciou v Sýrii a hroziacim útokom na ňu, Moskva však pripúšťa, že ich krok nadväzuje na "známu situáciu" v regióne.
Preto posilní existujúcu tamojšiu flotilu "veľkým" protiponorkovým plavidlom a torpédoborcom.
Obrazom: Chemické zbrane v Sýrii zabíjali civilistov
* (zábery sú nevhodné pre citlivé povahy)
Asad sľubuje víťazstvo
Libanonské médiá vo štvrtok priniesli vyjadrenia kritizovaného sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorého vláda je Západom obviňovaná z minulotýždňového chemického útoku. Ten sľubuje v prípade zahraničnej vojenskej agresie víťazstvo.
Podľa jeho slov je vôľa ľudu na vysokej úrovni a deklaroval pripravenosť čeliť akýmkoľvek útokom v záujme ochrany vlasti.
Vyštudovaný oftalmológ zároveň varoval pred dopadmi konania Západu. "Je to historická konfrontácia, z ktorej vyjdeme víťazne," citovali Asada libanonské médiá.
V tejto súvislosti sa vo štvrtok vyjadril aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý zatiaľ nepodporuje ozbrojený útok na Damask.
Juhokórejský šéf organizácie žiada čas pre inšpektorov, ktorí v Sýrii preverujú okolnosti údajného použitia chemických zbraní. Pan potvrdil, že odborníci OSN zostanú v Sýrii do soboty rána a budú ho informovať o svojich nálezoch.
Británia chce s útokom počkať
Odporúčame aj:
Amerika chystá bleskový útok na Sýriu, Rusko je proti vojne
Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku
V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú
Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie
V Sýrii umierajú celé rodiny, armáda údajne útočila plynom Chemické zbrane boli údajne použité minulý týždeň a vyžiadali si stovky životov. Al-Asadova vláda to však poprela a obviňuje z útoku povstalcov, ktorých označuje za teroristov, a odmieta výzvy na odstúpenie.
Diplomatické riešenie takmer 30-mesačného konfliktu, ktorý si vyžiadal už viac ako 100-tisíc obetí, sa tak stále nepodarilo nájsť.
Prípadná ofenzíva zavisí najmä na rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten v stredu vyhlásil, že za použitím chemických zbraní je sýrska vláda. Opozícia podľa neho chemické zbrane, ktoré by mohli byť použité v takomto veľkom rozsahu, nevlastní.
Postoj zmenila Veľká Británia, ktorá si chce počkať na zistenia inšpektorov OSN a to aj napriek tomu, že britský premiér David Cameron ešte v stredu večer vyzýval k rýchlemu úderu na Sýriu.
Podľa britských médií sa, ale útok odloží až na budúci týždeň. Niektorí ruskí experti si zase myslia, že ofenzíva sa nezačne pred stretnutím predstaviteľov krajín G20 v Petrohrade.
Rusko, Irán a Čína svoj postoj nezmenili a stále sú za diplomatické riešenie. Jednoznačnú podporu spomedzi veľkých krajín na útok odmietli vysloviť aj Taliansko či Poľsko.
Merkelová sa stavia rezervovane
Väčšina Nemcov nechce, aby vláda kancelárky Angely Merkelovej podporila prípadný vojenský útok na Sýriu a tamojší režim prezidenta Baššára al-Asada. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom týždňa urobila na vzorke takmer 1400 ľudí televízia ZDF.
Jeho výsledky zverejnené vo štvrtok odhaľujú, že takmer 60 percent respondentov odmieta vojenskú reakciu na údajný minulotýždňový útok chemickými zbraňami zo strany tamojšej vlády.
Opačný názor vyjadrilo 33 percent opýtaných. V prípade, že by k útoku na blízkovýchodnú krajinu prišlo, podľa 41 percent Nemcov by misiu mala vláda podporiť finančne a materiálne. S takýmto postupom však 55 percent respondentov vyjadrilo nesúhlas.
Samotná Merkelovej vláda sa k potenciálnemu útoku stavia rezervovane. Berlín však deklaroval potrebu vyvodenia dôsledkov, ak sa potvrdí použitie chemického zbraní Asadovým režimom.
Poľsko obvinilo Rusko
Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski v piatok uviedol, že Rusko je zodpovedné za sýrske chemické zbrane zo sovietskej éry a mohlo by použiť svoj vplyv na nasmerovanie tamojšieho konfliktu.
"Rusko zdôrazňuje, že je proti použitiu chemických zbraní, my však vieme, že sýrsky arzenál pochádza z čias Sovietskeho zväzu. Je to sovietska technológia," povedal Sikorski novinárom vo Varšave. Podľa vlastných slov si myslí, že ak by Rusko povedalo, že zaručí kontrolu nad týmito zbraňami, "mohlo by to mať dopad na to, ako sa situácia vyvinie".

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu
Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Lavrov: Putinov návrh na prímerie je začiatkom priamych rokovaní bez podmienok
Rusko nesúhlasí s 30-dňovým prímerím, ktoré navrhujú USA a Ukrajina.

Po streľbe v Uppsale hlási polícia troch mŕtvych
Troch mŕtvych si v utorok vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala, oznámila tamojšia polícia. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke.

Zelenskyj žiada pre Ukrajinu spravodlivý mier, Putin vraj nesmie byť odmenený
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny.

Izrael odmietol obvinenia Amnesty, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze
Izrael v utorok odmietol obvinenia ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy.