Aj počas domácej izolácie možno byť aktívny
Jednou z najväčších výziev je počas opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu prijatie nového životného štýlu a trávenie viac času v domácom prostredí.
"Ani počas času stráveného doma by sme nemali zabúdať na fyzickú aktivitu, ktorá posilňuje imunitný systém a pomáha odolávať infekčným ochoreniam," pripomínajú odborníci z odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Sedavé správanie a málo fyzickej aktivity majú podľa nich z dlhodobého hľadiska nepriaznivé účinky na zdravie, pohodu a kvalitu života jednotlivcov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala odporúčania pre udržanie fyzickej aktivity počas karantény. Napríklad robiť si počas dňa krátke aktívne prestávky, počas ktorých je vhodné venovať sa cvičeniu, tancu, ale tiež práci v domácnosti alebo v záhrade. Internet ponúka veľa možností online cvičení, pričom mnohé z nich sú zadarmo. „Pokiaľ nemáte skúsenosti s vykonávaním týchto cvičení, buďte opatrní a vedomí si svojich limitov,“ upozorňujú odborníci. V malých priestoroch by človek mal zostať aktívny napríklad tak, že počas telefonovania vstane a prechádza sa. Prerušiť prácu či odpočinok v sede, by ideálne mal každých 30 minút. „Ak chcete pokračovať v práci v stoji, zvážte nastavenie svojho pracovného stola,“ odporúča WHO. Aj pri trávení voľného času v sede by ľudia mali uprednostniť kognitívne stimulačné činnosti, ako čítanie, spoločenské hry alebo hádanky. Ostať v pokoji a relaxovať pomôže meditácia a hlboké dýchanie.
K odporúčaniam patrí taktiež dodržiavanie pitného režimu ideálne prostredníctvom čistej pitnej vody a obmedzenie až vynechanie alkoholických nápojov. Dôležitá je zdravá strava s dostatkom ovocia a zeleniny a s obmedzením soli, cukru a tuku.
ÚVZ SR zároveň upozorňuje, že odporúčania k fyzickej aktivite sú určené ľuďom v karanténe bez akýchkoľvek príznakov alebo diagnózy akútneho respiračného ochorenia. Nemali by nahradiť lekárske poradenstvo.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.