Minister Borec sa zaoberal spormi medzi Harabinom a sudcami
Minister spravodlivosti Tomáš Borec neformálne komunikoval s niektorými účastníkmi sporu medzi predsedom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom a sudcami Ústavného súdu SR, ktorý sa rozpútal okolo rozhodnutí v kauze väzby údajných piťovcov a prípadu tzv. Duckého zmenky.
Borec poznamenal, že ministerstvo spravodlivosti nemá právomoc vstupovať do sporov. Táto kompetencia patrí orgánom činným v trestnom konaní, pokiaľ niekto podá trestné oznámenie. Ak by bolo podozrenie, že sudca konal v rozpore so svojimi povinnosťami, vtedy by mohol minister vstúpiť do veci disciplinárnym návrhom na potrestanie daného sudcu. "Zatiaľ nenastala situácia na vstup do takéhoto konania a myslím si, že ešte nie je možné takéto niečo urobiť," povedal minister.
1. Kauza piťovci
Predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin v kauze Duckého zmeniek podal trestné oznámenie na senát Ústavného súdu SR Ladislav Orosz - Ľudmila Gajdošíková - Ján Luby a v kauze väzby časti piťovcov podnet na začatie disciplinárneho konania voči senátu Sergej Kohut - Juraj Horváth - Lajos Meszáros.
2. Kauza Duckého zmenky
V prípade Duckého zmenky štvrtý senát ÚS SR vyhovel sťažnosti švajčiarskej obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG domáhajúcej sa na všeobecných súdoch vyplatenia tzv. Duckého zmenky vo výške jednej miliardy českých korún (38 648 837 eur).
Senát vyniesol verdikt, že Najvyšší súd SR svojím postupom porušil právo sťažovateľa, aby o jeho veci rozhodoval zákonný sudca. Predseda NS SR totiž opatrením v rozvrhu práce urobil zmeny, ktoré sa dotkli aj tohto prípadu – došlo k zmene jedného sudcu zo senátu, ktorý o prípade rozhodoval.
Harabin argumentuje, že podobné zmeny robil aj jeho predchodca, zastupujúci šéf NS SR Juraj Majchrák a tiež sa v roku 2003 dotkli kauzy Duckého zmeniek. Keď sa vtedy účastník konania rovnako sťažoval, ústavný súd túto sťažnosť odmietol. Harabin tvrdí, že ak štvrtý senát ÚS SR mal pri aktuálnom prípade opačný názor na podobnú sťažnosť, ako mali jeho kolegovia v minulosti, musel by požiadať plénum ÚS SR o zjednotenie stanovísk. To však neurobil a v tom Harabin vidí zlyhanie senátu. „Verejne som sa pýtal, koľko stojí prudká náhla zmena právneho názoru na ústavnom súde. Zatiaľ mi zo strany ústavných sudcov Orosz, Gajdošíková neodpovedali,“ povedal Harabin.
Sudcovia sa ohradili
Členovia štvrtého senátu Ústavného súdu SR sa už ostro ohradili proti výrokom Harabina, keď podanie avizoval. Svoj verdikt nepovažujú za záhadný ani prekvapujúci, ale skôr predvídateľný. Štvrtý senát tvrdí, že len potvrdil doterajšiu judikatúru ústavného súdu. Osobitne vychádzal z právnych názorov vyjadrených v náleze ústavného súdu z októbra 2011 v kauze Tipos. V tomto rozhodnutí iný senát ÚS SR taktiež vyslovil porušenie základného práva sťažovateľky, že prípad nemôže byť odňatý zákonnému sudcovi.
V prípade druhého, tentoraz disciplinárneho podnetu, Harabin chce, aby bola trojica ústavných sudcov disciplinárne stíhaná pre verdikt, po ktorom sa napokon dostali na slobodu štyria údajní členovia skupiny piťovcov. ÚS SR vyhovel sťažnosti jedného obvineného za rozhodovanie o väzbe. Namietal, že mu nedoručili sťažnosť prokurátora, ktorú podával po nepredĺžení väzby a na základe ktorej napokon väzba predĺžená bola.
Harabin podáva podnet, lebo senát ÚS SR rozhodoval o sťažnosti desať mesiacov, čo je podľa neho vo väzobnom prípade veľa. Kritizuje aj to, že sa rozhodovalo o sťažnosti jedného človeka, ale zrušený bol celý verdikt, ktorý sa vzťahoval na väzbu štyroch ľudí. Traja si pritom sťažnosť nepodali. „Toto je na úsmev, keby to nebolo do plaču,“ poznamenal Harabin. Tvrdí, že podnet podal preto, lebo senát nepozná platný právny stav ani spis prípadu, čo podľa jeho slov u týchto konkrétnych sudcov nie je prvý raz.
Podľa predsedníčky ÚS Ivetta Macejková sa Harabinove vyjadrenia na adresu sudcov ústavného súdu v uplynulých dňoch a týždňoch odchýlili od primeraného a zodpovedného prejavu nositeľa takého významného postavenia, akou je funkcia sudcu a predsedu najvyššieho súdu. "Nebránim sa kritike rozhodovacej činnosti ústavného súdu, pokiaľ je vecná a konštruktívna, pretože takýto druh kritiky považujem za prirodzený a potrebný. Avšak v záujme ochrany autority a nestrannosti súdnictva by tomu mali zodpovedať argumentácia a vyjadrovacie prostriedky predsedu najvyššieho súdu tak vo vzťahu k sudcom ústavného súdu, ako aj k ústavnému súdu ako k inštitúcii,“ uviedla Macejková. Doložila, že ako predsedníčka ústavného súdu plne rešpektuje rozhodnutia všetkých senátov ústavného súdu.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.
SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku
Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.
Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť
Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.
Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci
Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.
Kresťania začínajú v utorok sláviť Vianoce
Viac ako dve miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta začínajú v utorok sláviť Vianoce.