Lagardová: Eurozóna čelí poklesu, ktorý je v mierových časoch bezprecedentný
- 17:38 30.04.2020
- Frankfurt nad Mohanom

Lagardová zároveň zopakovala, že ECB použije všetky svoje nástroje, aby ekonomike pomohla toto obdobie ustáť.
Pandémia nového koronavírusu spôsobí pokles ekonomiky eurozóny v mierových časoch nevídaný. Uviedla to vo štvrtok šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová po tom, ako Rada guvernérov ECB ponechala kľúčovú sadzbu na nule a nezmenila ani depozitnú sadzbu či sadzbu na jednodňové refinančné operácie.
„Eurozóna čelí poklesu ekonomiky v takom rozsahu a tempe, aké sú v mierových časoch bezprecedentné,“ povedala Lagardová novinárom na tlačovej konferencii, ktorá sa pre pandémiu nového koronavírusu konala prostredníctvom videokonferencie. Odhaduje, že ekonomika menovej únie môže tento rok klesnúť o 5 % až 12 %.
Konečný rozsah poklesu bude do veľkej miery závisieť od toho, ako dlho budú v platnosti karanténne opatrenia prijaté na zmiernenie šírenia nového koronavírusu, ale aj od ďalších krokov. Šéfka ECB počíta s tým, že po postupnom uvoľňovaní obmedzení sa ekonomická aktivita začne zotavovať, rýchlosť a rozsah zotavovania sú však naďalej veľmi neisté. V tejto súvislosti opätovne vyzvala vlády členských štátov eurozóny, aby podporili menovú politiku ECB krokmi v oblasti fiškálnej politiky. Dodala, že v tejto situácii je nevyhnutný koordinovaný prístup.
Štatistický úrad Európskej únie Eurostat vo štvrtok vo svojom prvom odhade zverejnil, že ekonomika eurozóny klesla medzikvartálne o 3,8 %. Podľa Lagardovej bude vývoj v 2. kvartáli pravdepodobne omnoho horší, pričom nevylúčila, že ekonomika klesne až o 15 %.
„Prudký pokles ekonomickej aktivity v apríli signalizuje, že dôsledky (pandémie) budú v 2. štvrťroku pravdepodobne ešte horšie,“ uviedla Lagardová.
Podobne ako americká centrálna banka Fed aj ECB pristúpila k masívnym stimulom na podporu ekonomiky a udržanie úverových tokov. Súčasťou stimulov je aj núdzový pandemický program nákupov aktív (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP), ktorý banka spustila minulý mesiac a ktorého celkový objem predstavuje 750 miliárd eur. Program by mal trvať minimálne do konca tohto roka, pričom Lagardová dodala, že je možné, že bude pokračovať aj po roku 2020.
„Najlepším z našej palety nástrojov je nepochybne program PEPP,“ povedala šéfka ECB, ktorá prisľúbila „úplnu flexibilitu“ s cieľom pomôcť ekonomike bloku súčasné obdobie prekonať. Dodala však, že svet v súčasnosti čelí „globálnej zdravotnej kríze“ a „najvyššou prioritou musí byť záchrana životov“.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.