Nedostatok tohto vitamínu môže mať fatálny následok pri infekcii koronavírusom
Nový výskum COVID-19 sa zameral na údaje z 20 európskych krajín.
Nová štúdia zistila súvislosť medzi nízkymi priemernými hladinami vitamínu D a vysokým počtom prípadov nákazy a úmrtia na ochorenie COVID-19 v 20 európskych krajinách.
Výskum pod vedením Leeho Smitha z Anglia Ruskin University (ARU) v Cambridge bol uverejnený 6.mája v časopise Aging Clinical and Experimental Research.
Predchádzajúce pozorovacie štúdie našli súvislosť medzi nízkymi hladinami vitamínu D a náchylnosťou na akútne infekcie dýchacích ciest. Vitamín D ovplyvňuje reakciu bielych krviniek a bráni im v uvoľňovaní príliš veľkého množstva zápalových cytokínov. Je známe, že vírus COVID-19 spôsobuje nadbytok prozápalových cytokínov.
Netreba sa vyhýbať slnku
Taliansko a Španielsko patria medzi európske krajiny s najvyššou úmrtnosťou na COVID-19. Aj keď by sa zdalo, že krajiny netrpia nedostatkom slnka, nová štúdia ukazuje, že jej obyvatelia majú v skutočnosti nižšie priemerné hladiny vitamínu D ako väčšina krajín severnej Európy.
Je to čiastočne preto, že ľudia v južnej Európe a najmä starší ľudia, sa vyhýbajú silnému slnku, ktoré je pre krajiny typické. Viac pigmentovaná pokožka obyvateľov južných krajín tiež znižuje syntézu prírodného vitamínu D, preto sa potrebujú slnku vystavovať viac ako ľudia na severe.
V krajinách severnej Európy je tiež vyššia spotreba oleja z tresčej pečene a ľudia vedome užívajú viac doplnkov vitamínu D. Rovnako sa snažia aktívne vyhľadávať slnečné žiarenie.
Seniorom často chýba vitamín D
Lee Smith uviedol:
„Našli sme významný vzťah medzi priemernými hladinami vitamínu D a počtom prípadov a najmä úmrtnosťou na COVID-19 na každého obyvateľa populácie v 20 európskych krajinách. Ukázalo sa, že vitamín D chráni pred akútnymi respiračnými infekciami, a starší dospelí, skupina s najväčším deficitom vitamínu D, je tiež najvážnejšie postihnutá COVID-19. V predchádzajúcej štúdii sa zistilo, že 75% ľudí v zariadeniach, ako sú nemocnice a domovy sociálnych služieb, trpelo nedostatkom vitamínu D.”
Vedci navrhujú, aby sa ďašie štúdie zamerali na zisťovanie hladiny vitamínu D u pacientov s COVID-19 s rôznymi stupňami závažnosti ochorenia. Spoluautor štúdie Petre Cristian Ilie povedal:
„Naša štúdia má však obmedzenia, v neposlednom rade preto, že počet prípadov v každej krajine je ovplyvnený počtom vykonaných testov, ako aj rôzne opatrenia prijaté každou krajinou na zabránenie šírenia infekcie. Nakoniec, a čo je dôležité, je potrebné pamätať na to, že korelácia nevyhnutne neznamená príčinnú súvislosť.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.