Krajiny východnej Afriky zasiahli roje púštnych kobyliek
- 18:10 14.05.2020
- Afrika

Ide o najhoršiu inváziu kobyliek za 25 rokov, ktorú zaznamenali v Etiópii a Somálsku. V Keni evidovali naposledy podobnú inváziu pred 70 rokmi. Informoval o tom časopis National Geographic.
Východnú Afriku zasiahli obrovské roje kobyliek. Nové invázie prišli práve v čase, keď začína vegetačné obdobie, čo môže spôsobiť hladomor miliónov ľudí.
Kobylky môžu spôsobiť katastrofálne poľnohospodárske straty. Dospelá púštna kobylka môže každý deň skonzumovať približne dva gramy vegetácie, čo predstavuje váhu dospelej kobylky. Roje s počtom 70 miliárd kobyliek môžu za jeden deň zničiť približne 136 tisíc ton úrody. Dokonca aj menší roj s počtom 40 miliónov púštnych kobyliek môže za deň skonzumovať toľko ako 35.000 ľudí.
Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) odhaduje, že v tomto roku bude trpieť nedostatkom jedla až 25 miliónov obyvateľov východnej Afriky. Podľa FAO už vážnym nedostatkom potravín trpí približne 13 miliónov ľudí v Etiópii, Keni, Somálsku, Džibutsku a Eritrei.
„Bojíme sa o našu budúcnosť, pretože tieto roje kobyliek znamenajú, že nemáme čím nakŕmiť naše zvieratá. Modlíme sa, aby nás Boh zbavil kobyliek. Je to také desivé ako COVID-19,“ povedali poľnohospodári, ktorí sa obávajú o svoje plodiny.
V snahe zabrániť invázii kobyliek vlády často rozprašujú pesticídy zo vzduchu alebo priamo na zem. Z dôvodu pandémie koronavírusu však dodávky pesticídov nedodávajú včas. „Máme oneskorené dodávky. Na celom svete totiž lieta menej lietadiel,“ povedal Cyril Ferrand z FAO, ktorý globálne monitoruje situáciu s púštnymi kobylkami.

Trump porušil dress code predpísaný Vatikánom pre pohreb pápeža Františka
Donald Trump, Joe Biden i Volodymyr Zelenskyj upútali na pohrebe pápeža Františka pozornosť z neočakávaného dôvodu: nerešpektovaním pravidiel obliekania, ktoré nariadil Vatikán.

Meloniová: Stretnutie Trumpa a Zelenského na pohrebe pápeža bolo zásadné
Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila sobotné stretnutie Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v Bazilike svätého Petra pred pohrebom pápeža Františka za mimoriadne významné.

Trump a von der Leyenová sa vo Vatikáne dohodli, že sa stretnú
Donald Trump a Ursula von der Leyenová sa počas sobotňajšej krátkej interakcie na okraji pohrebu pápeža Františka vo Vatikáne dohodli, že sa niekedy stretnú.

Trump: Putin možno vojnu nechce ukončiť a treba s ním jednať inak - cez sankcie
Trump v sobotu na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

S pápežom Františkom sa prišlo rozlúčiť najmenej 400.000 ľudí
Na sobotňajší pohreb pápeža Františka sa prišlo pozrieť najmenej 400.000 ľudí, vyplýva to z odhadu talianskeho ministerstva vnútra.