Túto chybu pri odkladaní jedla do chladničky robia všetci. Môže pritom ohroziť život!
Existuje niekoľko pravidiel, podľa ktorých by ste sa mali riadiť pri skladovaní jedla v chladničke. Môžete sa tak vyhnúť aj smrteľnému nebezpečenstvu.
Otrava jedlom je stav, keď organizmus napadnú baktérie, vírusy alebo parazity z kontaminovaného jedla. Jedlo sa môže nakaziť aj počas výroby a spracovania, no najčastejšie k tomu dochádza pri skladovaní alebo varení.
Britský odborník na environmentálne zdravie Gareth Jones na kanále Channel 5 odhalil 3 jednoduché pravidlá skladovania jedla v domácnosti, ktoré vám pomôžu redukovať riziko otravy a prípadných smrteľných následkov.
Podľa Jonesa možno o najlepších prípadoch otravy jedlom hovoriť vtedy, keď pár dní presedíte na záchode s mučivou bolesťou brucha. Zdravotník však pripomína, že otrava jedlom môže mať aj fatálne následky, na ktoré netreba zabúdať.
Jednou zo smrtiacich hrozieb, ktoré plynú aj z nesprávneho skladovania jedla, je infekcia E. coli O157:H7. „Tá vie zabíjať. Je smrteľná najmä pre starších, ale aj u mladších vie spôsobiť zlyhanie obličiek,“ vysvetlil Jones s tým, že v Británii čaká množstvo ľudí na darcov obličiek, keďže mali to nešťastie, že zjedli nesprávne uložené alebo pripravené jedlo.
Čomu sa vyhýbať pri skladovaní jedla v chladničke
Podľa Jonesa je veľmi ťažké spoznať infikované jedlo na prvý pohľad. „Baktérie nijako nechutia, nesmrdia a nevidno ich, takže ovoniavaním si veľmi nepomôžeme.“
Ako prvé v relácii Tajomstvá vášho jedla zo supermarketu (Secrects of Your Supermarket Food) Jones zbadal v pokusnej chladničke surové párky, ktoré sa mu zdali byť nafúknuté. Odborník odporučil vyhodiť ich.
„Surové mäso by sme mali ukladať naspodok, aby sa nestalo, že šťava z neho pretečie na potraviny pod ním,“ hovorí Jones. Problém nastáva najmä vtedy, keď šťava z mäsa nakvapká na potraviny, ktoré nebudú tepelne spracované, ako je napríklad šunka.
Dôležitá je aj teplota chladničky. Podľa odborníka teplota chladenia pod 5 stupňov Celzia spomalí množenie baktérií, avšak treba mať na pamäti, že číslo na dverách chladničky nie vždy prezrádza skutočnú teplotu vnútorného prostredia.
„Jedno z odporúčaní, ktoré by som dal ľuďom v domácnosti, je investovať do chladničkového teplomera,“ hovorí Jones, ktorý ďalej odporúča nevkladať do chladničky príliš horúce jedlo, ktoré by mohlo zvýšiť teplotu v celej chladničke, a tak pokaziť ďalšie veci, ktoré sa v nej nachádzajú.
Ďalším dôležitým bodom sú dátumy minimálnej trvanlivosti. Hoci ich ľudia pri niektorých potravinách často ignorujú, odborník by to neriskoval. „Ak sa nám podarí dodržiavať tieto tri jednoduché zásady, z chladničky sa stane náš kamarát,“ dodáva Jones.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.