Američania majú dôkazy, že v Sýrii bol použitý sarín
- 21:14 01.09.2013
Spojené štáty majú dôkazy, že pri chemickom útoku v Sýrii bol použitý sarín.
Washington z činu viní sýrsku vládu, ktorá má podľa neho jediná kapacity na takýto útok. Ruský prezident Vladimir Putin ostro odmietol tvrdenia, že sýrsky režim použil v Sýrii chemické zbrane. Zároveň ich nazval nezmyslom, keďže sýrska vláda podľa neho vojnu vyhráva.
Odtajnená správa Američanov uvádza tieto hlavné zistenia:
* Operácia si vyžiadala najmenej 1429 mŕtvych vrátane 426 detí.
* Sýrsky vojenský personál pre chemické zbrane pripravoval akciu v oblasti už tri dni pred útokom za použitia plynových masiek.
* Satelitné zábery zachytávajú odpálenie rakiet z vládou kontrolovaných oblastí 90 minút predtým, než sa objavila prvá správa o chemickom útoku.
* Stovka videí spojených s útokom ukazuje symptómy zodpovedajúce vystaveniu ľudí nešpecifikovanému nervovému plynu.
* Tajné služby zachytili komunikáciu vrátane tej medzi vysokými sýrskymi predstaviteľmi, ktorí "potvrdzujú použitie chemických zbraní" a vyslovujú obavy nad možnými zisteniami inšpektorov OSN.
Americký prezident Barack Obama vo svojom sobotňajšom prejave potvrdil svoj zámer zakročiť proti sýrskemu režimu vojensky.
O schválenie takejto akcie však najprv požiada Kongres. Ten by sa mal po letnej prestávke opäť zísť 9. septembra. "Nemôžeme a nebudeme zatvárať oči pred tým, čo sa stalo v Damasku," vyhlásil Obama.
Dodal tiež, že americká armáda je už v regióne pripravená a Spojené štáty tak môžu zaútočiť, "kedykoľvek budú chcieť".
Napriek tomu Obama rozhodnutím žiadať Kongres o dovolenie riskuje rovnaký osud, ako postihol britského premiéra Davida Camerona, ktorému parlament vojenský útok neschválil.
John Kerry predtým uviedol, že očakávaný americký útok v Sýrii bude "odpoveďou šitou na mieru" s cieľom potrestať režim prezidenta Baššára al-Asada za použitie chemických zbraní. Zároveň vyjadril presvedčenie, že Kongres dá prezidentovi Barackovi Obamovi povolenie na vojenský zásah proti sýrskemu režimu. Podľa neho má však prezident tiež právo konať na základe vlastného uváženia, ak by sa Kongres zdráhal intervenciu schváliť.
Obrazom: Chemické zbrane v Sýrii zabíjali civilistov
* (zábery sú nevhodné pre citlivé povahy)
Francúzsko samé útočiť nechce
Odporúčame aj:
Sýria očakáva útok, podľa Johna Kerryho bude šitý na mieru
Amerika zaútočí na Sýriu do stredy, tvrdí spojenec z Paríža
Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode
Amerika chystá bleskový útok na Sýriu, Rusko je proti vojne
Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku
V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú
Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie
V Sýrii umierajú celé rodiny, armáda údajne útočila plynom Francúzsky minister vnútra Manuel Valls v nedeľu uviedol, že Francúzsko nebude v Sýrii útočiť samé, ale počká si najprv na rozhodnutie amerického Kongresu.
Valls sa tak vyjadril po rastajúcom tlaku na francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, aby otázku intervencie predložil parlamentu na schválenie. "Francúzsko nemôže ísť samé. Potrebujeme koalíciu," povedal minister pre rozhlasovú stanicu Europe 1.
Podľa jeho slov sobotné rozhodnutie Obamu vytvorilo novú situáciu, čo znamená, že Francúzsko musí počkať na to, ako sa vyvinie.
Francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault sa v pondelok stretne so šéfmi oboch komôr parlamentu, aby prebral situáciu v Sýrii pred nadchádzajúcou stredajšou parlamentnou debatou.
V piatok prezident Hollande uviedol, že britské parlamentné hlasovanie proti sýrskej intervencii neovplyvní odhodlanie Francúzska potrestať vládu v Sýrii, ktorú z chemického útoku viní. Hollande už tento rok poslal svojich vojakov do Mali, aby pomohli tamojšej vláde v boji proti islamistom.
Sýria sa nebojí
Sýrsky prezident Baššár al-Asad v nedeľu uviedol, že Sýria je schopná brániť sa pred akýmkoľvek vonkajším útokom.
"Sýria je schopná brániť sa pred akoukoľvek externou agresiou," citovala al-Asada štátna televízia po rokovaní s iránskymi predstaviteľmi.
Podľa jeho slov americké hrozby útoku neodradia Sýriu od jej zásad a "boja proti terorizmu podporovanému niektorými západnými a regionálnymi krajinami, v prvom rade ale Spojenými štátmi". Sýrska vláda označuje za teroristov opozičných povstalcov, ktorí sa snažia o al-Asadovo zvrhnutie.
Sýrska opozícia naopak avizovaný americký útok víta a vyzvala Kongres, aby ho schválil.
Zároveň by si spolu s intervenciou priala viac zbraní pre vlastných bojovníkov. "Sýrska koalícia je presvedčená, že vojenskú akciu je potrebné uskutočniť v spojení s vyzbrojením Slobodnej sýrskej armády. Je to potrebné pre odstavenie al-Asada a zastavenie zabíjania," uviedla koalícia v stanovisku. Zároveň však vyjadrila sklamanie z oddialenia možného zásahu.
Saudská Arábia vyzýva Arabov
Saudskoarabský minister zahraničia Saúd al-Fajsál v nedeľu apeloval na arabské krajiny, aby podporili výzvy sýrskej opozície na zásah proti režimu v Damasku. Stalo sa tak krátko pred stretnutím Ligy arabských štátov v Káhire.
Arabské krajiny podľa neho musia vypočuť výzvy "legitímnych" zástupcov sýrskeho ľudu o "pomoc zo strany medzinárodného spoločenstva s cieľom ukončiť krviprelievanie v Sýrii", povedal al-Fajsál.
Saudskoarabský minister pritom explicitne nespomenul výzvy amerického prezidenta Baracka Obamu na cielené útoky v Sýrii za údajné použitie chemických zbraní, proti civilistom, konkrétne sarínu. "Odsudzovanie už nestačí," zdôraznil v tejto súvislosti.
Arabskí ministri zahraničia sa v nedeľu večer stretnú v Káhire, aby prediskutovali situáciu v Sýrii. Stretnutie prichádza v čase, keď sa zdá byť americký útok v Sýrii stále pravdepodobnejší. Pôvodne bola schôdzka naplánovaná až na budúci týždeň, avšak "vo svetle rýchleho vývoja situácie v Sýrii a na žiadosť viacerých arabských štátov" sa urýchlila.
Arabská liga v utorok obvinila sýrsky režim z použitia chemických zbraní pri minulotýždňovom útoku na predmestiach Damasku. Štáty odsúdili "strašný zločin uskutočnený medzinárodne zakázanými chemickými zbraňami" a prisúdili "celú zodpovednosť" režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Saudská Arábia je najdôležitejším regionálnym spojencom sýrskych povstalcov.
Pápež František v posolstve Vianoc žiada umlčať zbrane a prehĺbiť mier
Pápež František sa v stredu napoludnie prihovoril s vianočným posolstvom z loggie na priečelí Baziliky sv. Petra.
Lavrov: Putin a Fico diskutovali o možnostiach dodávok plynu z Ruska do Európy
Vladimir Putin a Robert Fico počas nedeľňajších rozhovorov v Moskve diskutovali o možnostiach pokračovania dodávok plynu z Ruska do európskych krajín, ktoré o to majú záujem.
Núdzové pristátie lietadla prežilo 28 ľudí, na palube ich bolo 67
Haváriu lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo pri meste Aktau na západe Kazachstanu, prežilo 28 ľudí vrátane troch detí, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Orliak bielohlavý získal oficiálny status národného symbolu USA
Americký prezident Joe Biden v utorok podpísal výnos, ktorým sa orliak bielohlavý stal oficiálnym symbolom Spojených štátov.
Suspendovaný prezident Južnej Kórey odmieta výsluch a riskuje zatknutie
Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol nereagoval ani na druhé predvolanie na výsluch na úrade na boj proti korupcii.