Video: Takto vyzerá pohľad dovnútra štartujúcich raketoplánov
- 16:55 20.05.2020
- Bratislava

Fascinujúce zábery odhaľujú pohľad dovnútra raketoplánov pri štarte.
Všetci sme už na televíznych obrazovkách alebo internete videli zábery zo štartu raketoplánu smerujúceho von zo zemskej atmosféry. Iba málokto z nás pritom vie, čo všetko sa pod krytom raketoplánu v takýchto chvíľach odohráva.
Tajomstvo štartu raketoplánu do vesmíru poodhaľuje simulácia, na ktorej je možné pozorovať obrovské množstvo paliva, ktoré sa pri štarte a oddeľovaní častí vesmírnej rakety spotrebujú. Animácia sa sústredí na porovnanie 4 raketoplánov:
Saturn V
Ide o trojstupňovú raketu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorá sa využívala v rokoch 1967-1973. Pôvodne bola zostrojená pre program Apollo a neskôr poslúžila pri preprave prvej americkej vesmírnej stanice Skylab. Dodnes ide o jeden z najsilnejších raketoplánov na svete, ktorý pri misii Apollo vyniesol do vesmíru jeden z najťažších nákladov vôbec.
Space Shuttle
Ide o americký pilotovaný raketoplán, ktorý v rokoch 1981-2011 NASA využívala na lety do vesmíru. Okrem iného zo Zeme odniesol aj Hubblov vesmírny ďalekohľad a pomáhal pri stavbe Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Falcon Heavy
Od čias Saturn V najsilnejšia raketa Spoločnosti SpaceX, schopná prepraviť na obežnú dráhu 64.000 kíl nákladu za oveľa nižšiu cenu ako raketoplány konkurenčných firiem. Pri prvom lete vyniesol do vesmíru automobil Tesla Roadster.
Space Launch System (SLS)
Ide o plánovanú náhradu Space Shuttle od NASA, ktorá bude pomáhať pri projekte Artemis, ktorého cieľom je opätovné pristátie človeka na Mesiaci, prípadne pristátie na Marse. Bude to najsilnejší raketoplán v histórii ľudstva.
Vo videu môžete vidieť vyprázdňovanie palivových nádrží jednotlivých rakiet pri spaľovaní paliva. Červená symbolizuje petrolej RP-1, ktorý sa zložením podobá na letecké palivo. Oranžová je tekutý dusík, ktorý sa využíva pri konštrukcii množstva raketoplánov NASA. Modrá farba symbolizuje tekutý kyslík, ktorý sa pri lete rakety v roku 1926 využil ako hlavný zdroj pohonu, čo skončilo neúspešným 2,5-sekundovým letom.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.