Ako by ste zvládli COVID-19? Tieto dva znaky naznačujú, že ochorenie prekonáte ľahko
Dva znaky ukazujú, že pacient nakazený novým koronavírusom bude mať veľkú šancu sa rýchlo zotaviť.
Náhla strata čuchu a chuti sú príznaky infekcie novým koronavírusom SARS-CoV-2. Odborníci naznačujú, že strata týchto dvoch zmyslov sa zvyčajne objavuje u pacientov s miernym ochorením, čo naznačuje, že miera zotavenia je vysoká. K týmto záverom dospeli v štúdii publikovanej v časopise International Forum of Allergy & Rhinology.
Anosmia alebo strata čuchu sa objavila ako potenciálny príznak ochorenia COVID-19 v marci, keď lekári v USA vyzvali na jej doplnenie do zoznamu skríningových nástrojov pre diagnostikovanie tejto infekčnej choroby.
Ak dočasne prídete o chuť a čuch, podľa expertov máte 10-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že ste sa nakazili koronavírusom, než iným typom infekcie. Ako uvádza Carol Yanová, prvá autorka štúdie:
„Najčastejším prvým príznakom infekcie COVID-19 zostáva horúčka, ale ďalšie veľmi časté počiatočné príznaky sú únava a strata čuchu a chuti. Vieme, že COVID-19 je extrémne nákazlivý vírus. Táto štúdia podporuje potrebu rozoznávať stratu čuchu a chuti ako skoré príznaky COVID-19. “
Anosmia pri COVID-19 nie je mierna, ale úplná. Postupne sa však senzorické funkcie pacienta vrátia k normálu za menej ako štyri týždne po infekcii.
Strata čuchu a chuti je nezávislý faktor pri určovaní závažnosti prípadu
Yanová a jej kolegovia vo svojej predchádzajúcej štúdii preukázali, že horúčka, únava a strata zmyslov sú bežné skoré príznaky choroby COVID-19. Yanová v štúdii uviedla:
„V predchádzajúcom výskume sme zistili, že strata čuchu je častým skorým príznakom po horúčke a únave. Pri nových zisteniach je pozoruhodné, že sa zdá, že strata čuchu môže byť prediktorom toho, že infekcia SARS-CoV-2 nebude tak závažná a je menej pravdepodobné, že bude vyžadovať hospitalizáciu. Ak infikovaná osoba stratí tento zmysel, je pravdepodobnejšie, že sa u nej vyskytnú miernejšie príznaky.“
Tieto zistenia platili aj po vylúčení základných rizikových faktorov, ako je vek, kardiovaskulárne ochorenie, pľúcne ochorenie, obezita a cukrovka. Štúdia zistila, že pacienti, ktorých museli hospitalizovať, mali menšiu pravdepodobnosť straty čuchu a chuti. Približne 27 percent týchto pacientov hlásilo príznaky straty zmyslov. U miernych prípadov to bolo 67% pacientov.
Adam S. DeConde, spoluautor štúdie, uviedol:
„U pacientov, ktorí hlásili stratu čuchu, bola 10-krát nižšia pravdepodobnosť hospitalizácie na COVID-19 v porovnaní s pacientmi bez straty čuchu.”
DeConde dodal, že anosmia nesúvisí so žiadnymi faktormi, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, čo naznačuje, že je to skutočne nezávislý faktor a môže slúžiť ako ukazovateľ miernejších prejavov Covid-19.
Ak vírus zasiahne čuch, je to dobrá správa pre pľúca
Zdá sa, že ak sa vírus na začiatku usadí v horných dýchacích cestách a v nose, ovplyvní to čuchovú funkciu. To by zase mohlo viesť k menej závažným a náhlym príznakom choroby, a tak znížiť reakciu imunitného systému a pravdepodobnosť zlyhania pľúc.
„Miesto a dávkovanie počiatočnej vírusovej záťaže, spolu s účinnosťou imunitnej reakcie hostiteľa, sú všetko potenciálne dôležité premenné pri určovaní šírenia vírusu u človeka a nakoniec klinického priebehu infekcie. Toto je hypotéza, ale je tiež podobná koncepcii, na ktorej sú založené živé očkovacie látky. Pri nízkej dávke a na vzdialenom mieste očkovania môže hostiteľ vyvolať imunitnú odpoveď bez závažnej infekcie. “
Strata čuchu by mohla byť kľúčom k silnej lokalizovanej imunitnej odpovedi v nose, čo by malo za následok, že obranný systém tela sa aktivoval menej v iných častiach, ako sú pľúca.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.