Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok
Žena skonzumovala dávku kofeínu v ekvivalente 56 šálok kávy. Takto vyzerali následky.
Kofeín, ktorý sa okrem kávy nachádza aj v čajoch, sýtených nápojoch a ďalších potravinách, patrí do skupiny stimulantov. Ich špeciálna schopnosť je tá, že pri optimálnej dávke dokážu človeku dodať energiu, no priveľké množstvo môže pôsobiť až fatálne.
O tom, aké zhubné vedia byť účinky kofeínu vo vysokých dávkach, svedčí aj prípad 26-ročnej pacientky, ktorú prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti v Nemocnici kráľovnej Alžbety v Londýne.
Nemenovaná žena si na internete kúpila kofeínový prášok, ktorým sa sama predávkovala. Do nemocnice prišla po tom, ako skonzumovala dve vrchovaté lyžice prášku. V Spojených štátoch sú niektoré druhy práškového kofeínu zakázané, v Európe však platia miernejšie pravidlá.
Mierne predávkovanie kofeínom, pri ktorom hovoríme asi o 1-2 gramoch látky, sa zvyčajne prejavuje nebezpečnými príznakmi, ako je tachykardia (tep srdca presahuje 100 úderov za minútu), dezorientácia, rozklad tkanív kostrových svalov, halucinácie alebo manická epizóda.
Pri predávkovaní vyššími dávkami – ku ktorému zväčša dochádza konzumáciou doplnkov s obsahom kofeínu – hrozí až smrť. Smrteľné dávky kofeínu predstavujú okolo 5 gramov. Naša 26-ročná pacientka užila 20 gramov kofeínu prášku, čo je ekvivalent 56 šálok kávy vypitých naraz.
Žena sa po príchode do nemocnice sťažovala na búšenie srdca, nadmerné potenie, úzkosť a ťažkosti s dýchaním. Jej tep dosahoval 109 úderov srdca za minútu a tlak mala extrémne nízky. V nemocnici sa jej dýchanie ešte viac zrýchlilo, čo sprevádzalo viditeľné podráždenie.
Lekári u ženy stanovili hneď niekoľko diagnóz. Okrem polymorfickej ventrikulárnej tachykardie zažívala aj metabolickú acidózu a závažnú poruchu elektrolytov, pri ktorých sa v organizme hromadia kyseliny.
Metabolickú acidózu začali najprv liečiť podávaním náhradných elektrolytov, ale pacientkin stav sa nezmenil, takže musela byť hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na tomto mieste ju uspali fentanylom a paralyzovali rokuróniom. Žene následne nasadili umelú pľúcnu ventiláciu.
Pacientku liečili aj aktívnym uhlím, ktoré je schopné naviazať na seba toxíny v črevách. Vďaka tomu nevstrebaný kofeín neprenikol do krvného obehu.
Ženu sa podarilo dostať z ohrozenia života, no liečba neskončila ani vtedy. Asi po týždni bola 26-ročná pacientka prepustená z jednotky intenzívnej starostlivosti, po ktorej musela absolvovať psychiatrickú liečbu.
Podľa lekárov má žena šťastie, že prežila predávkovanie kofeínom. Krvné testy u nej po hospitalizácii zaznamenali kofeín na úrovni 147,1 mg/l, pričom za smrteľnú sa považuje už dávka 80 mg/l. Počiatočná hodnota po konzumácii kofeínového prášku mohla byť ešte vyššia.
Pacientka po uzdravení vyjadrila obavu nad tým, aké jednoduché je dostať sa ku kofeínovému prášku. „O tom, že sa dá predávkovať kofeínom, som zistila po prečítaní článku na Daily Mail Austrália o tínedžerovi, ktorý umrel po dvoch lyžičkách kofeínového prášku,“ uviedla žena v nemocnici. „Na internete som si kúpila kilo práškového kofeínu za 29.99 libier s donáškou na ďalší deň. Spolu s rodinou sme v šoku, že sa tak jednoducho a lacno viete dostať k takému nebezpečnému množstvu kofeínu.“ (29,99 libier predstavuje sumu 33,50 eur.)
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.