7 chýb pri výchove, ktorými ničíte mentálne zdravie dieťaťa
- 19:48 26.05.2020
- Bratislava
Rodičia by mali robiť všetko preto, aby ich dieťa malo nielen fyzické, ale aj mentálne pohodlie za každých okolností. Týmto chybám pri výchove sa preto treba vyhýbať.
Sami viete, že svet dneška je mimoriadne stresujúci a fyzicky aj psychicky vyčerpávajúci. Všetok ten stres sa pritom neodráža len na vašej nálade, ale aj na psychike vašich detí.
Psychicky silné a odolné deti dokážu samostatne riešiť všetky problémy, a podľa mnohých štúdií sú dokonca aktívnejšie v škole a budúcom zamestnaní.
Je preto dôležité dbať nielen o pevné fyzické zdravie dieťaťa, ale aj o jeho psychiku. To si však vyžaduje, aby sa rodičia vyhýbali týmto častým chybám:
1. Zľahčujete jeho pocity
Deti potrebujú vedieť, že je zdravé prejavovať svoje pocity a rozprávať sa o nich. Keď dieťaťu poviete „nebuď z toho taký/á smutný/á“ alebo „o nič nejde“, dávate mu nechtiac najavo, že na citoch nezáleží a tie zlé treba potlačiť.
Ak sa vaše dieťa bojí napríklad počas búrky, vysvetlite mu, že chápete jeho pocity a opýtajte sa, čo by mu pomohlo prekonať strach. Takto sa deti učia samostatne zvládať emocionálne náročné situácie.
Cieľom je pomôcť deťom samostatne sa dopracovať k zlepšeniu negatívnej situácie.
2. Chránite ho pred neúspechom
Rodičia sa neradi pozerajú na dieťa, ktoré si nevie poradiť s výzvou, akú by hravo zvládli zaňho. Ak teda riešite väčšinu domácich úloh z predmetu, ktorý mu nejde, spomeňte si na to, že v škole nad ním nebudete stáť, keď bude písať diktát či písomku.
Zlyhanie je veľká súčasť úspechu, a ako dospelým sa vám to pravdepodobne už stihlo niekoľkokrát osvedčiť. Ak dieťa nezíska príležitosť poučiť sa z neúspechu, nikdy si nevybuduje vytrvalosť v dosahovaní dlhodobých cieľov.
3. Príliš ho rozmaznávate
Deti milujú hračky a rodičia sa zas radi pozerajú na radosť na ich tvárach, keď hračku dostanú. Výskumy však dokazujú, že ak dáte deťom všetko, po čom túžia, oslabíte tým ich disciplínu.
Deti by ste mali od raného veku viesť k tomu, že môžu dosiahnuť všetko, po čom túžia, ak o to zabojujú. Stačí ich to naučiť pomocou každodenných drobností – napríklad im dovoľte pozerať televízor až keď si urobia domáce úlohy alebo im zvýšte vreckové, ak doma poupratujú.
4. Očakávate dokonalosť
Je prirodzené, že pre svoje dieťa chcete to najlepšie a rovnaké ciele očakávate aj od neho, no svet takto jednoducho nefunguje. Ak latku nastavíte príliš vysoko, u dieťaťa môže po čase dôjsť k poklesu sebavedomia.
Psychicky odolné deti vám vyrastú vtedy, keď im nastavíte realistické ciele. Ak ich aj deti nesplnia, netreba ich za to príliš kritizovať – skôr sa poučia z vlastných chýb.
5. Vždy sa staráte o ich pohodlie
Deti sú zvlášť v mladšom veku prieberčivé, a preto je veľa zážitkov a skúseností, s ktorými prídu do kontaktu, a nemusia sa im páčiť. Môže ísť o nové jedlá, nových známych, nový koníček alebo sťahovanie.
Namiesto toho, aby ste podľahli detským protestom, skúste svoje deti povzbudzovať do nových vecí. Keďže začiatky bývajú najťažšie, neváhajte ich aj aktívne podporiť. Po prvých krokoch si uvedomia, že to v skutočnosti nie je také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá, čo ich povzbudí aj do budúcna.
6. Nestanovujete mantinely
Zo svojich detí síce chcete vychovať zodpovedných ľudí schopných samostatného rozhodovania, no na druhej strane je potrebné, aby vedeli, kto je doma šéf. Dohliadnite napríklad na to, aby sa mladšie deti vracali domov vždy v presne stanovený čas.
Mentálne silné deti majú rodičov, ktorí chápu dôležitosť hraníc a konzistentnosti. Príliš časté vyjednávanie môže viesť k nepríjemným nezhodám.
7. Nedoprajete si čas sami pre seba
Čím sme starší, tým je pre nás ťažšie pridržiavať sa zdravých zvyklostí. Starostlivosťou o vlastné telo však zároveň inšpirujete deti k zdravšiemu životnému štýlu, a preto ich tiež môžete zapojiť do zdravého stravovania, cvičenia a koníčkov.
Pred deťmi by ste sa tiež nemali báť hovoriť o strese, no robte to opatrne. Ak ste napríklad mali ťažký deň v práci, oznámte im, že teraz si musíte odpočinúť pri čaji a knihe. Nie je to vždy jednoduché, no aj takto dieťa naučíte pracovať s vlastnými ťažkosťami.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.