• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
11°Bratislava

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

  • 10:17 27.05.2020
  • Bratislava
Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

Desiatky miliónov ľudí na svete majú osteopéniu, teda zníženú hustotu kostí. Ak nie je správne liečená, môže viesť k osteoporóze.

Upozorňuje na to internista a odborník na osteoporózu Juraj Payer. Pri tejto metabolickej chorobe sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.

Viac ako 80 percent pacientov s osteoporózou tvoria ženy. Zlomeninu v dôsledku osteoporózy utrpí viac ako polovica všetkých žien nad 50 rokov. Je to spôsobené tým, že v dospelosti majú zásadný vplyv na kvalitu a hustotu kostnej hmoty pohlavné hormóny. „Estrogén má v ženskom tele priaznivý vplyv na tvorbu nového kostného tkaniva, a tak aj na zníženie jeho odbúravania. Viaže sa totiž práve na bunky, ktoré tvoria kostnú hmotu. No keď počas menopauzy dochádza k dramatickému poklesu estrogénu, jeho ochranný účinok sa stráca a kosť sa začne rýchlejšie odbúravať, preto sú ženy náchylné na vznik osteoporózy,“ vysvetľuje Payer. Rovnako nepriaznivý vplyv na riziko osteoporózy majú aj operačné zákroky, pri ktorých sa odstránia vaječníky, keďže aj vtedy sa produkcia hormónov v organizme zastavuje.

V mužskom organizme pomáha udržať hustotu kostnej hmoty pohlavný hormón testosterón, ktorý podporuje novotvorbu kosti. Jeho význam pre kostný metabolizmus však nie je rozhodujúci. Keďže u mužov sa vekom znižuje jeho hladina postupne a nie tak náhle ako hormóny u žien po menopauze, trápi osteoporóza mužov až v podstatne vyššom veku. Väčšine mužov začína podľa Payera hroziť až po 70. roku života.

Ďalšími rizikovými faktormi osteoporózy sú podľa odborníka oneskorený nástup prvej menštruácie, žiadny pôrod ani tehotenstvo či osteoporóza v rodine. Vyššie riziko spôsobujú aj poruchy stravovania či choroby obličiek a čriev, dlhodobá liečba niektorými liekmi, nedostatok vitamínu D a vápnika, nízky index telesnej hmotnosti (BMI menej ako 19), nedostatok fyzickej aktivity, fajčenie a alkohol. „Dokázalo sa, že fajčiari majú oproti nefajčiarom nižšiu hustotu kostí a vyššie riziko zlomenín. Navyše, ženy fajčiarky majú oproti nefajčiarkam nižšie hladiny estrogénu a tiež u nich často skôr začína menopauza,“ hovorí odborník.

Osteoporóza môže poškodiť kosti roky predtým, ako sa objavia akékoľvek príznaky. U mnohých ľudí je zlomená kosť prvým príznakom choroby. V začiatočných štádiách sa neobjavujú príznaky ako bolesť, tá však môže nastať po postupe choroby. Súčasťou účinnej liečby by okrem liekov malo byť aj pravidelné cvičenie, pobyt na slnku a vhodné stravovanie s dostatočným prísunom vitamínu D. Dôležité je aj skončiť s fajčením.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na diaľnici D1 došlo k zrážke dvoch áut

Na diaľnici D1 došlo k zrážke dvoch áut

VČERA - 19:19Domáce

Vodiči sa pre nehodu zdržia na D1 asi polhodinu.

Generálna prokuratúra reagovala na kritiku úradu vlády v prípade Bombica

Generálna prokuratúra reagovala na kritiku úradu vlády v prípade Bombica

VČERA - 19:09Domáce

Prokurátor v prípade Daniela Bombica koná a postupuje zákonným spôsobom.

Hasiči zasahujú pri požiari bytu

Hasiči zasahujú pri požiari bytu

VČERA - 16:45Domáce

Požiar vypukol na treťom poschodí bytového domu.

Polícia vyšetruje nočný požiar vo Fiľakove, nevylučuje cudzie zavinenie

Polícia vyšetruje nočný požiar vo Fiľakove, nevylučuje cudzie zavinenie

VČERA - 16:10Domáce

Požiar polyfunkčnej budovy, ku ktorému došlo v noci na nedeľu vo Fiľakove, vyšetruje polícia.

Polícia reagovala na kritiku Úradu vlády v súvislosti s vyšetrovaním Bombica

Polícia reagovala na kritiku Úradu vlády v súvislosti s vyšetrovaním Bombica

VČERA - 14:24Domáce

Polícia v reakcii na Úrad vlády SR k prípadu Daniela Bombica deklaruje, že si plní úlohy.