7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj
Lipový čaj je najlepší vtedy, keď si ho pripravíte z čerstvo nazbieraných alebo usušených lipových kvetov. Pre toto sa ho oplatí piť.
Šálka čaju poskytuje v prvom rade fyzické aj mentálne uvoľnenie, ktoré je potrebné najmä pred spaním, no spoľahlivo nahradí aj rannú kávu. Mnohé čaje vo vrecúškach však obsahujú aj neželané látky, vrátane kofeínu, a tak sa vždy oplatí siahnuť po sypaných alebo vlastnoručne sušených bylinných čajoch.
Jedným z bylinkových čajov, o ktorom sa tak často nehovorí, je lipový čaj. Pripravuje sa zaliatím lipových kvetov, niekedy aj listov a kôry, horúcou vodou a lúhovaním po dobu asi 10-15 minút. Listy a časti kôry sa zvyknú pridávať pre výraznejšiu chuť a dodatočné zdravotné benefity, hlavnou zložkou sú však vždy kvety lipy, ktoré sa zbierajú v priebehu mája a júna.
Lipový čaj sa neoplatí piť len z dlhej chvíle, ale tiež pre mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. V tomto článku vám predstavíme 8 najsilnejších z nich.
1. Uvoľňuje stres
Výťažky z kvetov lipy sú známe pre svoje upokojujúce účinky. Podľa niektorých štúdií dokáže výťažok z lipy regulovať nervový systém a pomôcť v boji proti depresii, stresu a nespavosti.
2. Zmierňuje príznaky chrípky
Lipový čaj poskytuje úľavu pri bežných ochoreniach, ako je nádcha, prechladnutie a chrípka. Pomáha tiež prečistiť dýchacie cesty pri zápale priedušiek a astme. Pomocou lipového čaju sa tiež rýchlejšie zbavíte hlienu v hrdle a hrudi.
3. Redukuje problémy s trávením
Lipový čaj obsahuje flavonoidy, glykozidy a niektoré esenciálne oleje, ktoré sú schopné poskytnúť úľavu pri ochoreniach žalúdka a čriev a ťažkostiach s trávením.
4. Znižuje krvný tlak
V lipových kvetoch tiež možno nájsť antioxidačné látky, ako sú tilirosid, rutín a kyselina chlorogénová, ktoré pomáhajú udržať hladinu krvného tlaku v norme.
5. Zmierňuje bolesť
Flavonoidy, ktoré lipa obsahuje, pomáhajú aj ľuďom, ktorí trpia chronickou bolesťou pri ochoreniach kĺbov a svalov. Pitie lipového čaju sa odporúča ako podporná liečba napríklad pri artritíde.
6. Bojuje proti zápalu
Lipa obsahuje silné antioxidanty, ktoré na seba dokážu naviazať voľné radikály, vďaka čomu zmierňuje chronický zápal v tele.
7. Pôsobí diureticky a podporuje potenie
V Nemecku sa 1-2 šálky lipového čaju pred spaním bežne predpisujú ako liek na podporu potenia v prípade chrípky alebo iných ochorení, pri ktorých pomáha takáto forma liečby. Lipa okrem toho podporuje močenie, čo pomôže napríklad pri ochoreniach močových ciest.
Kedy by ste sa mali vyhnúť pitiu lipového čaju
Za bezpečnú dávku sa u dospelého človeka považuje konzumácia 2-4 gramov sušenej lipy za deň. Denne sa preto neodporúča vypiť viac ako 3 šálky lipového čaju. Jeho konzumácii by ste sa mali celkom vyhnúť, ak ste alergickí na lipu alebo peľ.
V ojedinelých prípadoch lekári zaznamenali spojitosť medzi pravidelným pitím lipového čaju a vznikom srdcových ochorení, preto by sa jeho konzumácii mali vyhnúť aj ľudia s problémovým zdravím srdca.
Pitie lipového čaju môže ovplyvniť vylučovanie lítia z tela, preto by sa mu mali vyhnúť aj pacienti užívajúci lieky s obsahom lítia.
V prípade užívania diuretík môže pitie lipového čaju spôsobiť dehydratáciu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.