Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus
Výsledky novej štúdie naznačujú, že niektoré operácie by u mladistvých mali počkať, kým nedovŕšia dospelosť.
Testovanie na potkanoch, ktorým bola podaná celková anestézia, prinieslo zaujímavé výsledky. Podľa vedcov z New Yorku u pokusných zvierat po podaní anestézie došlo k rovnakým behaviorálnym zmenám ako pri skonzumovaní alkoholu. Myši, ktoré sa po anestézii prebudili, vykazovali zvýšenú potrebu piť alkohol a známky kognitívnych porúch.
Podľa odborníkov by sa tieto výsledky dali aplikovať aj na ľudí v mladom veku, ktorí by v dôsledku podania celkovej anestézie pred operáciou mohli byť neskôr náchylnejší na alkoholizmus.
Anestézia sa bežne používa najmä v súvislosti s operačnými zákrokmi detí aj dospelých, pričom jej hlavným cieľom je navodiť stav bezvedomia a nehybnosti počas operácie.
„Ide o znepokojivú informáciu,“ uviedol autor štúdie a psychológ David Werner z Brighamtonskej univerzity, ktorý ďalej vysvetľuje, že konzumácia alkoholu a jeho zneužívanie v mladosti často vedie k vzniku závislosti v neskoršom veku.
Werner s tímom odborníkov dávkoval potkanom látku izoflurán, ktorý sa používa ako anestetikum. Látka im bola podaná na krátky čas. Po tom, ako potkany dospeli do veku neskorej adolescencie alebo dospelosti, boli testované na známky správania súvisiaceho s požívaním alkoholu.
Zistilo sa, že potkany, ktoré boli v mladosti vystavené účinkom anestetík, v dospelosti disponovali oslabenou citlivosťou na negatívne účinky alkoholu, vrátane jeho sedatívnych špecifík a vyvolávania protispoločenského a averzného správania.
Potkany tiež vykazovali znaky zvýšeného záujmu o konzumáciu alkoholu, ako aj kognitívne poruchy, čo sú typické príznaky vystavenia alkoholu v mladosti, ku ktorému však u potkanov nedošlo.
„Okrem dojčenských rokov a detstva možno adolescenciu považovať za jednu z najkľúčovejších etáp vývoja človeka po pôrode,“ hovorí Werner. Podľa neho je adolescencia obdobie, v ktorom človek najčastejšie prvýkrát siaha po omamných látkach, predovšetkým po alkohole.
Keďže celková anestézia je pri závažných operáciách nevyhnutná, podľa Wernera je nutné brať do úvahy všetky jej riziká. „Veríme, že naša práca pomôže informovať ľudí, a to zvlášť mladších jedincov, ktorí zvažujú podstúpenie dobrovoľných zákrokov, ktoré sa dajú odložiť do dovŕšenia dospelosti, ako je plastická operácia alebo zákrok spojený so stratou hmotnosti.“
Nález by tiež mohol podporiť vznik diagnostickej procedúry pred operáciou, ktorá by pomohla identifikovať ľudí náchylnejších na vznik závislosti na omamných látkach vrátane alkoholu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.