Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach
Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.
Podľa Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti trpí Alzheimerovou chorobou asi 50.000 Slovákov. Keďže populácia neustále starne, dá sa predpokladať, že počet prípadov sa v roku 2040 vyšplhá až na 180.000.
Hoci liek na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje, jej priebeh sa dá rázne spomaliť skorou diagnostikou a následným užívaním liekov a mentálnym cvičením. Bohužiaľ, aj diagnostika je často náročná a nepresná.
Pri Alzheimerovej chorobe neexistujú žiadne biologické ukazovatele, ktoré by naznačovali jej prítomnosť. Lekári sa preto často spoliehajú len na pokles kognitívnych schopností a snímanie mozgu.
Diagnostike Alzheimerovej choroby by mohol dať nový rozmer nález bioinžinierov zo súkromnej Duke University v Severnej Karolíne, ktorí vynašli spôsob, ako ochorenie diagnostikovať pomocou sietnice v oku.
Prelomová technológia bola zatiaľ testovaná len na myšiach, no v prípade, že by sa jej funkčnosť podarilo dokázať aj u človeka, mohlo by ísť o revolučný spôsob lacného a jednoduchého testovania na prítomnosť ochorenia.
Okno do mozgu
Podľa výskumov je sietnica predĺženou časťou centrálnej nervovej sústavy, vďaka čomu sa teší aj z pomenovania „okno do mozgu“. Už v minulosti sa dokázalo, že stenčovanie sietnice je jedným z prvotných príznakov Alzheimerovej choroby. K tomuto javu ale dochádza aj pri ďalších ochoreniach, ako je Parkinsonova choroba alebo zelený zákal.
Hrubosť sietnice sa meria metódou zvanou optická koherentná tomografia (OCT). Tento spôsob však poskytuje len nekonzistentné výsledky, preto ho špecialisti z Duke University skombinovali s technikou zvanou interferometria nízkej koherencie s rozštiepeným uhlom (a/LCI), pomocou ktorej sa určuje tvar a povrch sietnice.
Pri myšiach s Alzheimerovou chorobou sa potvrdilo, že ich vrchná vrstva sietnice je v porovnaní so zdravými jedincami drsnejšia a nerovnomernejšia.
Plaky, ktoré sa typicky vyskytujú na mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou, sa pritom vyskytovali aj na sietniciach myší.
Lacná a dostupná diagnostika
„Naším cieľom je vytvorenie jednoduchého a lacného skríningového zariadenia, ktoré by bolo dostupné u všeobecného lekára, ale aj na miestach ako sú lekárne,“ uviedol profesor biomedicínskeho inžinierstva a jeden z autorov štúdie Adam Wax.
Wax v súčasnosti pracuje na implementovaní a/LCI technológie do lacného zariadenia OCT. Dostupné OCT zariadenia sú v súčasnosti rozmerné, vážia takmer 30 kilogramov a stoja aj 50.000 amerických dolárov (44.883 eur). Wax hovorí, že jeho model váži len o niečo menej ako 2 kilá, má rozmery ako hárok kancelárskeho papiera a vedel by ho predať za menej ako 15.000 dolárov (13.464 eur).
Predtým, ako modernú technológiu uvidíme v lekárňach, jej tvorcovia budú musieť preukázať to, že dokáže jasne rozlíšiť medzi Alzheimerovou chorobou a inými ochoreniami sietnice a bežnými príznakmi starnutia.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.