Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie
Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.
Na jeseň nás môže zasiahnuť omnoho silnejšia vlna koronavírusu, varoval popredný odborník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Pre krajiny, ktoré pandémia nezasiahla, môže byť druhá vlna osudnou.
Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge zdôraznil, že zatiaľ čo prípady COVID-19 klesajú, neznamená to, že pandémia skončila.
Kluge uviedol, že krajiny by sa mali pripraviť na prudký nárast infekcií. Čas, ktorý máme, by mali vlády využiť na prípravu zdravotníckych služieb.
Obáva sa, že druhá vlna by mohla prepuknúť v tú istú dobu, kedy sa budú šíriť iné choroby. Ako uviedol Kluge pre The Telegraph:
„Veľmi sa obávam dvojitej vlny - na jeseň by sme mohli mať druhú vlnu Covidu a ďalšiu vlnu sezónnej chrípky alebo osýpok.“
Iní experti tiež varovali, že už v minulosti sa ukázalo, že druhá vlna pandémie môže byť dokonca smrteľnejšia ako prvá.
Pre niektoré krajiny bude druhá vlna fatálnejšia
Pandémia španielskej chrípky prepukla v marci 1918. Neskôr na jeseň zmutovala a vrátila sa v ešte smrteľnejšej forme, pričom zabila približne 50 miliónov ľudí.
Predpokladá sa, že pohyb vojsk počas prvej svetovej vojny spôsobil, že sa choroba rozšírila rýchlejšie. Dokonca to vyvolalo tretiu a štvrtú vlnu, hoci tie neboli také smrteľné. Kluge povedal:
„Z histórie vieme, že krajiny, ktoré neboli prvotne zasiahnuté pandémiou, môže zasiahnuť druhá vlna. Čo sa bude diať v Afrike a východnej Európe? Bohužiaľ, môže byť zasiahnutá druhou vlnou, takže musíme byť veľmi opatrní."
Lekári sa tiež obávajú, že na konci tohto roka príde druhá vlna nákazy novým koronavírusom, pričom by sa ochorenie mohlo stať sezónne podobne ako prechladnutie a chrípka.
Ľudia môžu časom stratiť disciplínu
Ako uviedla doktorka Katrina Herrenová pre denník The Sun, COVID-19 nezmizne a pravdepodobne s nami bude žiť dlhodobo. Dôvodov je podľa nej niekoľko:
„Po prvé, väčšina populácie sa vírusom ešte nenakazila, čo znamená, že tisíce ľudí sú stále náchylní na infekciu. Predchádzajúce pandémie, ako napríklad pandémia španielskej chrípky v roku 1918, mali viac ako jednu vlnu kvôli nedostatku kolektívnej imunity - tento spoločný model infekčných chorôb sa môže replikovať s COVID-19.
Po druhé, do jesene bude populácia pravdepodobne unavená z opatrení, ako je izolácia a sociálne dištancovanie, a keď ľudia trávia viac času v interiéri, kde je pravdepodobnosť infekcie oveľa vyššia, riziko druhej vlny sa prirodzene zvýši."
Herrenová pripomenula, že jednou z najväčších komplikácií pri COVID-19 je relatívne dlhá inkubačná doba:
„Ľudia sú často infekční skôr, ako sú symptomatickí, a existuje výrazný počet ľudí, ktorí nikdy nevykazovali príznaky, ale sú v skutočnosti infekční.“
Podľa Herrenovej by sme sa teraz počas uvoľňovania opatrení mali zamerať na lepšie pochopenie vírusu. Nemali by sme zanedbať súčasné opatrenia a pomohli predchádzať a zmierniť závažnosť druhej vlny.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.