Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom
Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.
Pri meškaní menštruácie zrejme každej žene napadne, že je tehotná. Hoci ide jeden z najpravdepodobnejších dôvodov, príčiny sa neraz môžu ukrývať aj v hormonálnej nerovnováhe a zdravotných problémoch.
K nepravidelnej menštruácii bežne dochádza počas dvoch období v živote ženy: keď ju má prvýkrát a na začiatku menopauzy.
Cyklus ženy v plodnom veku trvá zhruba od 21 po 35 dní. V prípade, že menštruáciu nedostanete 21-35 dní od posledného krvácania, na vine môže byť jedna z týchto príčin:
1. Stres
Stres dokáže rozhádzať hormonálnu hladinu, dennú rutinu aj funkciu časti mozgu, ktorá reguluje menštruáciu u žien – hypotalamus. Stres môže po dlhodobom pôsobení viesť k priberaniu alebo chudnutiu, ktoré ďalej ovplyvňuje zmeny cyklu.
V prípade, že prechádzate stresujúcim obdobím, relaxačné techniky vám pomôžu dostať sa späť do fyzického aj psychického normálu. Nezabudnite tiež na cvičenie a zdravý spánok a stravu.
2. Nízka hmotnosť
Ženy, ktoré trpia poruchami príjmu potravy (ako je anorexia alebo bulímia), sa často stretávajú s vynechaním menštruácie. Zmeny telesných funkcií a ovulácie nastávajú už pri hmotnosti o 10 percent nižšej ako je považované za normu.
Váš cyklus sa vráti do normálu hneď ako priberiete, k čomu môže byť potrebná terapia. S vynechaním menštruácie sa môžu stretnúť aj ženy, ktoré sa venujú extrémnemu cvičeniu, napríklad vrcholové športovkyne.
3. Obezita
Váha je dôležitým ukazovateľom zdravia, a to aj v prípade rozmnožovacej sústavy. Rovnako ako nízka hmotnosť, aj obezita sa vie podpísať na hormonálnych zmenách a vynechaní menštruácie. Aj v tomto prípade pomôže obmedzenie príjmu kalórií a fyzická aktivita.
4. Syndróm polycystických vaječníkov
Syndróm polycystických vaječníkov je ochorenie, pri ktorom u žien dochádza k nadmernej produkcii mužského hormónu androgénu. Na vaječníkoch sa vplyvom hormonálnej nerovnováhy formujú cysty a môže dôjsť aj k nepravidelnej menštruácii alebo jej celkovému zastaveniu.
Pri tomto ochorení môže dôjsť aj k nerovnováhe inzulínu, ktorá má takisto vplyv na menštruačný cyklus. Syndróm polycystických vaječníkov sa najčastejšie lieči pomocou hormonálnej antikoncepcie alebo iných liekov.
5. Antikoncepcia
Pri začiatku užívania hormonálnej antikoncepcie alebo pri jej vysadení je možné pozorovať zmeny v cykle. Po vysadení antikoncepcie môže trvať aj 6 mesiacov, kým sa cyklus dostane späť do normálu. K narušeniu menštruačného cyklu môže dôjsť aj vplyvom implantovanej antikoncepcie.
6. Chronické ochorenia
Chronické ochorenia, ako je cukrovka alebo celiakia, vedia takisto ovplyvniť ženský cyklus. Podieľajú sa na tom najmä zmeny hladiny cukru v krvi a zápal čriev spôsobený nezistenou celiakiou.
7. Skorá peri-menopauza
U väčšiny žien začína menopauza vo veku 45 až 55 rokov. Existujú však výnimky, ktoré sa takzvanej peri-menopauzy dočkajú už po 40-ke. Tá začína najprv postupným vynechávaním menštruácie, ktorá napokon celkom ustane.
8. Problémy so štítnou žľazou
Hyperaktivita alebo podpriemerná aktivita štítnej žľazy vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá sa podpíše aj na nepravidelnom cykle. Poruchy funkcie štítnej žľazy sa väčšinou dajú vyliečiť pomocou liekov.
Kedy zájsť za gynekológom?
Ak si nie ste istá príčinou meškajúcej alebo vynechanej menštruácie, informujte sa u svojho gynekológa. Za tým by ste mali zájsť aj v prípade, že sa u vás objavia niektoré z týchto príznakov:
- nezvyčajne silné krvácanie
- horúčka
- silná bolesť
- nevoľnosť a zvracanie
- krvácanie, ktoré trvá dlhšie ako 7 dní
- krvácanie počas menopauzy, ktorá trvá minimálne rok
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.