Jahnátek bol podľa Sulíka všetko iné, len nie nezávislý
- 14:58 04.06.2020
- Bratislava

Odvolaním predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka splnila vláda prvý predpoklad nezávislého a odborného fungovania tohto úradu. Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Vláda odvolala Jahnátka pre nesplnenie zákonných podmienok na výkon tejto funkcie, pre porušenie princípu nezávislosti úradu a konflikt záujmov v súvislosti s pôsobením syna odvolaného predsedu ÚRSO.
„Pán Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý, čím došlo k porušeniu platných pravidiel a zákonov,“ uviedol Sulík. Jahnátek podľa neho urobil aj „mnoho vecí“, ktoré nie sú zlučiteľné s riadnym výkonom tejto funkcie.
„Považujem tento krok za veľmi dôležitý a ministerstvo hospodárstva čím skôr, dnešným dňom, vyhlási výberové konanie. Prebehne výber nového predsedu a na návrh ministerstva ho bude vláda schvaľovať tak, aby sme cenovú reguláciu dokázali robiť v prospech občanov,“ povedal Sulík. Ako jeden z príkladov uviedol tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je podľa ministra najvyššia v Európe.
Z tarify sú platené príplatky výrobcom zelenej energie, napríklad prevádzkovateľom fotovoltických elektrární. „Meno Brhel v súvislosti s nimi padlo príliš často a dochádzalo tam k takým rozhodnutiam, že mám veľmi silné podozrenie, že bola v hre aj korupcia,“ povedal Sulík.
Odvolaním predsedu ÚRSO však v cenách energií nenastanú okamžité zmeny. Podľa ministra je to však prvý a veľmi dôležitý krok. Vláda vo svojom programovom vyhlásení plánuje ceny energií uvoľniť. Regulované by mali zostať iba pre najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Úrad bude viesť do ukončenia výberového úradu jeden z podpredsedov ÚRSO. Ktorý to bude, Sulík zatiaľ nespresnil.

Ak chcete dobre predať auto, vyberajte tieto farby
Na predaj ojazdeného auta vplýva aj jeho farba.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.