Situácia na Slovensku je menej mizerná ako vlani
- 12:02 02.09.2013
- BRATISLAVA
Najmizernejší bol život na Slovensku na prelome milénií, najlepší výsledok dosiahla slovenská ekonomika v roku 2009.
Hoci tohtoročné výsledky vývoja v slovenskej ekonomike predčili očakávania, málokto by súčasnú hospodársku situáciu na Slovensku označil za priaznivú.
Mnohí by ju charakterizovali ako ťažkú a našli by sa aj takí, ktorí by ju označili za mizernú. A podľa tzv. indexu hospodárskej mizérie by neboli ďaleko od pravdy.
V porovnaní s predošlými rokmi 2011 a 2012 bola však prvá polovica roka 2013 o niečo lepšia. Napriek tomu horšiu úroveň ukazovateľa evidujú už iba v pätici európskych ekonomík.
Index hospodárskej mizérie je súčtom priemernej miery inflácie a nezamestnanosti za určité obdobie, v našom prepočte za 1. polrok 2013.
S nezamestnanosťou na úrovni 14,3 % a infláciou vo výške 2,0 % dosiahlo Slovensko v prvom polroku 2013 index hospodárskej mizérie na úrovni 16,3 %, čo predstavovalo najlepší výsledok od roku 2010. V porovnaní s minulým rokom 2012 sa hodnota indexu zlepšila zásluhou pomalšieho rastu cien. Tento pokles ale brzdila vyššia miera nezamestnanosti.
Až 20 krajín EÚ si pohoršilo
Najmizernejší bol život na Slovensku na prelome milénií. Dvojciferné tempo cenového rastu a takmer každý piaty človek bez práce sa v roku 2000 postarali o index hospodárskej mizérie na úrovni až 31,1 %.
Najlepší výsledok indexu dosiahla slovenská ekonomika v roku 2009 a to na úrovni 13,0 %.
Paradoxne sa tak jednalo o rok, kedy sa na Slovensku naplno začali prejavovať dopady hospodárskej krízy.
Nezamestnanosť poskočila na 12,1 %, no rast cien naopak spomalil na 0,9 %.
Ďalšie roky priniesli postupné zhoršovanie sa indexu, a to z dôvodu rastúcej miery nezamestnanosti a od roku 2011 ruku k dielu pridal aj rýchlejší cenový rast.
Vyššiu úroveň hospodárskej mizérie dosiahlo už iba 5 krajín EÚ. Zatiaľ čo situácia na Slovensku sa zlepšila, až dvadsiatka krajín EÚ si v 1. polroku 2013 oproti roku 2012 pohoršila a vykázala vyššiu úroveň ukazovateľa.
Sú aj horšie krajiny ako Slovensko
Vo väčšine ekonomík bola pritom „na vine“ predovšetkým rastúca miera nezamestnanosti.
Najvyššiu hodnotu indexu vykázalo a neslávne prvenstvo z rokov 2010 až 2012 obhájilo Španielsko (28,7 %).
Dôvodom takto vysokého indexu bola predovšetkým dlhodobo vysoká a stále rastúca španielska nezamestnanosť. Horšie ako Slovensko si počínali aj Grécko, Chorvátsko, Portugalsko a Cyprus. A práve Cyprus si v porovnaní s rokom 2012 aj najvýraznejšie pohoršil, a to až o 1,6 p. b.
Nebyť spomalenia rastu cien, život na Cypre by bol dnes kvôli skokovitému nárastu nezamestnanosti ešte „mizernejší“. Najnižšiu, a teda najlepšiu, hodnotu indexu dosiahlo Nemecko (7,1 %) a predbehlo tak susedné Rakúsko, ktoré si prvenstvo pripísalo v roku 2012.
Predpokladáme, že druhý tohtoročný polrok bude vo vývoji nezamestnanosti a inflácie podobný tomu prvému. Index hospodárskej mizérie na Slovensku by tak v celoročnom zúčtovaní mohol byť o niečo lepší ako vlani. Vyššia miera nezamestnanosti ale čiastočne vymaže efekt pomalšieho rastu cien a medziročné polepšenie tak zrejme nebude nijako výrazné. Na návrat na predkrízové úrovne si tak ešte budeme musieť niekoľko rokov počkať.
Portál webnoviny.sk informovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Bitcoin rastie, približuje sa k hranici 100.000 USD
Cena bitcoinu v pondelok stúpla a tesne sa priblížila k hranicu 100.000 USD.
Výhodné nájomné byty na Slovensku: AŠPNB čoskoro spustí registráciu
AŠPNB by mala čoskoro spustiť registráciu pre žiadateľov o nájomné byty.
Letisko Bratislava vybavuje lety načas, počasie zatiaľ nerobí problém ani vlakom
Na letisku v Bratislave sú lety zatiaľ vybavované podľa letového poriadku.
U.S. Steel a Nippon Steel pohrozili žalobou za blokádu ich fúzie
U.S. Steel a Nippon Steel v piatok pohrozili žalobou po tom, čo prezident Joe Biden zablokoval dohodu o kúpe americkej spoločnosti jej japonským rivalom za 14,9 miliardy USD.
Danko: Z Moskvy chcem priniesť informácie a otvoriť ľuďom oči
Andrej Danko sa má v januári stretnúť s predstaviteľmi ruského parlamentu i vlády.